Počasí přeje českým lyžařům. V Rakousku je začátek sezony slabší

Záplavy sněhu v posledních hodinách v Česku zkomplikovaly život mnoha řidičům. Radost ale můžou mít lyžaři. Sněhové podmínky na svazích v Česku se výrazně zlepšují. Úplně opačné problémy se sněhem mají ale překvapivě v Rakousku, kde začátek lyžařské sezony nebyl moc veselý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování (ilustrační foto) | Foto: Radek Holub

Stěžovat si tradičně nemůžou vysoko postavená střediska s ledovci Například Kaprun, Möltal nebo Sölden, kde jsou k dispozici desítky kilometrů sjezdovek a kde výška sněhu často přesahuje metr. Daleko hůř ale na tom jsou níž položené svahy.

V Rakousku totiž v poslední době příliš nesněžilo, a tak bylo na začátku sezony mnoho svahů pokrytých jen technickým sněhem vytvořeným sněhovými děly. V porovnání s Českem, kde napadlo dost sněhu, na tom některá rakouská střediska nejsou o moc lépe.

V sousední Itálii aktuálně nesněží. Na severu je pěkné počasí, je jasno a svítí slunce. Většina středisek v Alpách i v Dolomitech má otevřené skoro všechny sjezdovky. Například středisko Monterosa hlásí až dva metry sněhu a 120 kilometrů otevřených svahů.

V Krkonoších se už pilně běžkaří. Krásného počasí využily tisíce turistů

Číst článek

U Čechů oblíbené Livigno má půl metru sněhu a skoro 90 kilometrů sjízdných tratí. Ani v Itálii ale není sněhu přebytek. Na vrcholcích se prakticky všude lyžuje bez problémů. V údolích je často sněhu méně. Například v Cortině se na svazích lyžuje. Dole byste ale hledali sníh marně.

S hustým sněžením se potýkají také v sousedním Slovensku. Sníh tam na mnoha místech komplikuje dopravu. Mezi obcemi Kraľovany a Párnica v Žilinském kraji dokonce spadly dvě laviny na železniční trať a silnici a přerušily tam dopravu.

V Polsku je kvůli sněžení bez elektřiny 16 tisíc lidí. Skandinávské země kromě sněhu sužuje i silný vítr a mráz. Úřady ve Švédsku vyzvaly všechny řidiče, aby vůbec nevyjížděli. Na severu země v noci klesaly teploty až k minus třiceti stupňům. V Dánsku se zase připravují na záplavy kvůli vysokým vlnám způsobeným větrem.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme