Jižní polokoule se potýká s vlnou veder. Australský Onslow vyrovnal teplotní rekord 50,7 stupně Celsia

V Austrálii byl vyrovnán více než 60 let starý teplotní rekord, když ve čtvrtek v odlehlém pobřežním městečku Onslow na západě země naměřili 50,7 stupně Celsia. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Vlnu veder zažívá i Argentina, která by se podle meteorologů mohla v následujících dnech na několik hodin stát nejteplejším místem na Zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Onslow / Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž se osvěžuje v řece Paraná během vlny veder v argentinském Rosariu

Muž se osvěžuje v řece Paraná během vlny veder v argentinském Rosariu | Foto: Luciano Bisbal | Zdroj: Reuters

Teplota naměřená ve čtvrtek v Onslow ve státě Západní Austrálie se vyrovnala rekordu zaznamenanému ve státě Jižní Austrálie v roce 1960. Další dvě západoaustralské lokality, Mardie a Roebourne, rovněž zaregistrovaly víc než 50 stupňů Celsia. V pátek by podle meteorologů mohly teploty v Západní Austrálii ještě dále vzrůst.

Minulý měsíc postihly stát Západní Austrálie rozsáhlé požáry. Jeden z nich poblíž města Margaret River sežehl více než 6000 hektarů porostu a vynutil si evakuace.

Luke Huntington z australského meteorologického ústavu uvedl, že nahromadění horkého vzduchu v regionu je důsledkem nedostatku bouřek. Lidé by podle něj měli zůstávat uvnitř v místnostech s klimatizací, a pokud musí být venku, měli by se zdržovat ve stínu a hodně pít.

Nejteplejší místo na Zemi

Silná vlna veder v těchto dnech sužuje také Argentinu, Uruguay, Paraguay a jih Brazílie, kde je nyní léto. V některých městech naměřili místní rekordy, v Buenos Aires teplota vystoupala přes čtyřicet stupňů, což se tam naposledy stalo před téměř 30 lety.

Podle meteorologů budou teploty v této části Jižní Ameriky dále vysoké a ve čtvrtek či v pátek by se mohla Argentina na několik hodin stát nejteplejším místem na Zemi.

„Velké pouště jako Sahara jsou na severní polokouli, kde je nyní zimní roční období. Konkurovat tak nyní Argentině může jen poušť v Austrálii, kde je také léto. Ale když je v Argentině odpoledne, v Austrálii je noc a v noci na poušti teplota klesá,“ vysvětluje fenomén pro server BBC Mundo klimatolog Alpio Costa z Argentinského antarktického institutu.

Lokální rekord už tento týden padl v argentinském městě Córdoba, kde v úterý naměřili 42,5 stupně Celsia, což bylo dosud nejvíce v tomto městě. V Buenos Aires teplota v úterý vystoupala na 41,1 stupně, což bylo nejvíce od roku 1995. Od té doby v argentinské metropoli nedosáhla teplota 40 stupňů.

Ve středu tam přišlo mírné ochlazení, ale ve čtvrtek a v pátek očekávají meteorologové opět větší vedra. Pro Buenos Aires předpovídají na pátek někteří 42 stupňů; dosavadní rekord v tomto městě je 43,3 stupně, které tam naměřili v lednu 1957.

Co stojí za vlnou veder?

K nynější vlně veder v Argentině podle klimatologů přispělo několik faktorů, mimo jiné změny klimatu, ale také fenomén zvaný La Niňa, který tam v tomto období způsobuje nedostatek srážek a delší sucha. Kvůli nim se na historická minima dostala i řeka Paraná, na níž je několik vodních elektráren.

Argentinskou metropoli přitom v úterý postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, který se dotkl více než 700 000 spotřebitelů. Podle novinářky BBC Veroniky Sminkové, která žije v Buenos Aires, jsou Argentinci, hlavně v metropoli, na výpadky proudu v létě zvyklí. Podle ní je to zastaralou energetickou sítí.

Kvůli nynější vlně veder tamní vláda ve čtvrtek od 12 hodin a v pátek nařídila státním zaměstnancům, jejichž přítomnost na pracovišti není nutná, aby pracovali z domova, a snížili tak spotřebu elektřiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme