První oběti mrazu a laviny, kolabující doprava. Sníh působí problémy napříč Evropou

Studené počasí a sníh dělají problémy téměř na celém kontinentu. Potíže kvůli hustému sněžení hlásí Německo a Rakousko, ale zprávy o zasněžených silnicích přicházejí i z Turecka nebo Řecka. Tam našli umrzlou ženu v autě. V Německu si lidskou oběť vyžádala padající lavina. Mnichovské letiště čelilo největším problémům v noci na neděli.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín/Athény/Salzburg/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle serveru BBC meteorologové vydali varování před sněžnou vánicí pro mnoho evropských oblastí.

Husté sněžení trápí například jih Bavorska. V německých alpských a předalpských regionech by podle meteorologů mohlo do pondělí napadnout až 40 centimetrů nového sněhu. Německá meteorologická služba DWD už pro jih Bavorska a sousedního Bádenska-Württemberska vydala varování.

Na horách je i víc než metr a půl sněhu. V noci hrozí silný mráz, někde až minus 13 stupňů

Číst článek

V Německu už policie hlásí kvůli hustému sněžení desítky dopravních nehod a například při srážce dvou aut poblíž města Bad Tölz zemřel 19letý muž.

Lidé mají problémy se sjízdností silnic i v Rakousku. Na trase ze Salzburgu do Innsbrucku naprosto kolabuje doprava. „Dnes to trvá čtyři hodiny místo obvyklých dvou hodin cesty. A nelepší se to,“ postěžoval si v neděli stanici ORF jeden řidič kamionu.

Zrušené lety

Problémy má i letecká doprava. V sobotu hlásil potíže Mnichov. Plné ruce práce s odklízení ranvejí má mnichovské letiště i v neděli. Kromě toho musí odmrazovat letadla. Přes 130 letů už bylo zrušeno a další hlásí zpoždění.

V horských oblastech sníh dělá ještě větší problémy. Platí tam výstraha před lavinami. V Německu na Berchtesgadensku už se podle serveru ZDF dokonce jedna lavina utrhla a na místě zemřela žena.

Laviny hrozí i v Rakousku. Tam kvůli nim uzavírají některé silnice – v alpských regionech proto hrozí rozsáhlé zácpy.

Například v Bischofshofenu v neděli vrcholí Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích a pořadatelé tam už v sobotu museli zrušit kvalifikaci.

Problémy v Polsku i Řecku

Také v Polsku meteorologové předpokládají husté sněžení, na některých místech se ke sněhu přidává i déšť. Zároveň silně mrzne, takže na silnicích vzniká ledovka.

Sněžení zasáhlo také Bratislavu. Tamní dopravní podnik od soboty varuje před zpožděními a omezováním některých spojů. V horách platí výstraha před silným větrem.

Zasněžené byzantské hradby ve městě Thessaloniki | Zdroj: Reuters

Mrazivé počasí ale trápí i méně obvyklé oblasti, například Řecko.

Nejhorší situace je v centrální a severní části země. Už přes týden se navíc teploty drží pod bodem mrazu. Mrazivé počasí si navíc začíná vybírat daň - server Weathernetwork píše, že policisté zhruba 40 kilometrů od Athén objevili převrácené auto a v něm umrzlou ženu.

Na sociálních sítích se šíří snímky z letadel, ze kterých je patrné, že jsou některé oblasti zcela pod sněhem. Na letišti v Soluni bylo tolik pasažérů, že někteří pasažéři přilétal i s 20hodinovým zpožděním.

mach, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme