Brazilská města trápí nesnesitelné horko. Pocitová teplota v Riu přesáhla 60 stupňů Celsia

V brazilských městech je už několik dní nesnesitelné horko. V Riu de Janeiru naměřili během neděle 42 stupňů Celsia. V šestimilionové megapoli panovala o víkendu pocitová teplota 62,3 stupně Celsia, což je nejvíce za deset let měření tohoto ukazatele. Situace je nejhorší v chudinských čtvrtích, kde není žádná zeleň. Ani na jihu města v okolí botanické zahrady ale navzdory vegetaci nebylo pocitově o mnoho chladněji, píše agentura AFP.

Rio de Janeiro (Aktualizováno: 15:09 19. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé čtvrti Guaratiba během vlny veder v brazilském Riu de Janeiru

Obyvatelé čtvrti Guaratiba během vlny veder v brazilském Riu de Janeiru | Foto: Ricardo Moraes | Zdroj: Reuters

Úřady vydaly varování před dlouhodobým pobytem na slunci a vyzývají k dostatečnému pití vody. Obyvatelé města zaplavili pláže Ipanema a Copacabana, které o víkendu prakticky zakrývaly slunečníky. Lidé se chladili i v bazénech nebo v parku Tijuca na západním okraji města.

„Snažíme se chránit, chodit na otevřená místa nebo k moři. Ale něco dělat musíme. Mám velké obavy, že se to bude zhoršovat, protože počet obyvatel prudce roste a kvůli výstavbě bytů se kácí lesy,“ uvedla návštěvnice parku Raquel Correiaová.

Úmorné teploty sužovaly i největší brazilské město Sao Paulo, které ale na rozdíl od Ria neleží přímo na pobřeží Atlantského oceánu. Sobotní odpoledne tam bylo s 34,7 stupně nejteplejším dnem v roce. Je to také nejvyšší březnová teplota naměřená brazilským meteorologickým ústavem od začátku pozorování v roce 1943. Brazílie leží na jižní polokouli a v březnu tam končí léto.

Obyvatelé Sao Paula hledali úlevu v městských parcích, mnoho se jich ale auty snažilo dostat k moři a na silnicích vznikaly nekonečné dopravní zácpy. Auta nakonec tvořila 20 kilometrů dlouhou kolonu, tedy prakticky celý úsek od města na pobřeží.

Naopak na jihu země hustě prší a úřady varují, že by déšť tento týden mohl přinést i povodně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme