Počet Amishů se v USA v posledních letech skoro zdvojnásobil

Křesťanství v nejrůznějších formách je v Americe stále silné - dokladem toho může být i rozkvět komunity Amishů. Její příslušníci odmítají novodobou techniku, živí se zemědělstvím a tradičními řemesly. Jak uvádí nově publikovaná studie, počet Amishů se ve Spojených státech v posledních 16 letech takřka zdvojnásobil. Více o nich zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amish People | Foto: Miroslav Konvalina

Amishové nosí obvykle černé obleky a široké ploché klobouky. Jejich ženy a dívky dlouhé sukně a na hlavách čepce. Do Ameriky přišli příslušníci této náboženské skupiny v 18. a 19. století především ze Švýcarska, Alsaska a Německa. Dodnes mluví zvláštním německým dialektem, i když angličtinu zvládají také.

Žijí především v Pensylvánii, Ohiu a Indianě, ale menší komunity najdete i v dalších 25 amerických státech a Kanadě. Odmítají většinu výdobytků moderní doby, včetně elektřiny a strojů poháněných jinou než zvířecí silou. Jezdí nejčastěji v povozech tažených koňmi, i když v případě potřeby použijí hromadnou dopravu nebo telefon.

Amishové, vyhlížející tak trochu jako zjevení ze 17. století, prodávají svou hudbu na CD, stejně jako svou zemědělskou nadprodukci a výrobky turistům. Žijí v samostatných komunitách, ne zcela odděleně od okolního světa, ale s lidmi, kteří nejsou jejich vyznání komunikují jen v nezbytných případech a jinak se s nimi nesdružují. Právě v tom spočívá podle studie Univerzity v Elizabethtownu v Pennsylvánii jeden z hlavních důvodů, proč si dokázali Amishové zachovat svou svébytnou kulturu a životní styl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka vypráví o komunitě Amishů

Nárůst jejich počtu z 125 tisíc v roce 1992 na 231 tisíc v letošním roce, přičítá autor studie sociolog Donald Kraybill především vysoké porodnosti - typická rodina má 5 až 6 dětí. Amishové tak podle všeho zůstanou zajímavou skupinou rozšiřující už tak pestrou paletu demografického složení dnešních Spojených států.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme