Počet Číňanů žijících ve městech poprvé v historii překročil počet venkovanů

Poprvé za celou čínskou historii, která je dlouhá pět tisíc let, převýšil počet lidí, kteří žijí ve městech, počet venkovanů. Vyplývá to z čerstvé zprávy Čínského statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi auty se v Pekingu proplétají cyklisté | Foto: Robert Mikoláš

K roku 2011 žilo v Číně 690 milionů a 790 tisíc lidí ve městech, zatímco na venkově „pouhých“ 656 milionů a 560 tisíc lidí.

To znamená, že v prvním případě jde o vzestup o 21 milionů, zatímco ve druhém jde o pokles o 14,5 milionu lidí. Jinými slovy v čínských městech dnes žije více než 51 procent celkové čínské populace, což je skutečně velké překvapení, protože ještě před pár lety se říkalo, že na čínském venkově žijí čtyři pětiny Číňanů.

V komunistické Číně rozdíly mezi opravdu bohatými obyvateli měst a těmi opravdu chudými jsou daleko větší než u nás.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Milan Slezák mluví o masovém stěhování Číňanů z venkova do měst v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Evropany také zaujme, že v Číně jsou stále tři čtvrtiny populace v produktivním věku, to znamená, že na lidi, kteří už jsou v penzi, má kdo vydělávat. V Evropě nebo v Japonsku populace naopak výrazně stárne.

Nicméně díky čínské politice jednoho dítěte bude Číňanů postupně také ubývat. Takže v historicky krátké době, za necelých 40 let, bude mít už i Čína vysoký počet penzistů.

Hanka Shánělová, Milan Slezák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme