Počet Číňanů žijících ve městech poprvé v historii překročil počet venkovanů
Poprvé za celou čínskou historii, která je dlouhá pět tisíc let, převýšil počet lidí, kteří žijí ve městech, počet venkovanů. Vyplývá to z čerstvé zprávy Čínského statistického úřadu.
K roku 2011 žilo v Číně 690 milionů a 790 tisíc lidí ve městech, zatímco na venkově „pouhých“ 656 milionů a 560 tisíc lidí.
To znamená, že v prvním případě jde o vzestup o 21 milionů, zatímco ve druhém jde o pokles o 14,5 milionu lidí. Jinými slovy v čínských městech dnes žije více než 51 procent celkové čínské populace, což je skutečně velké překvapení, protože ještě před pár lety se říkalo, že na čínském venkově žijí čtyři pětiny Číňanů.
V komunistické Číně rozdíly mezi opravdu bohatými obyvateli měst a těmi opravdu chudými jsou daleko větší než u nás.
Zahraničněpolitický analytik Milan Slezák mluví o masovém stěhování Číňanů z venkova do měst v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Evropany také zaujme, že v Číně jsou stále tři čtvrtiny populace v produktivním věku, to znamená, že na lidi, kteří už jsou v penzi, má kdo vydělávat. V Evropě nebo v Japonsku populace naopak výrazně stárne.
Nicméně díky čínské politice jednoho dítěte bude Číňanů postupně také ubývat. Takže v historicky krátké době, za necelých 40 let, bude mít už i Čína vysoký počet penzistů.