Počet hraničních přechodů do Německa se zvýší

Evropská unie předpokládá volný pohyb lidí, kterému ale dnes brání nedostatek hraničních přechodů. Před druhou světovou válkou jich bylo jen na sasko-českém pomezí 51, dnes pouze 14.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hraniční přechod | Foto: Blanka Černá

To se má ale změnit, jak o tom informovali na generálním konzulátu v Drážďanech zástupci ministerstev dopravy, vnitra a hospodářství Saska a České republiky.

"Ještě letos se otevře přechod Bärenstein/Vejprty. Do roku 2010 má jejich počet pak stoupnout na 24," říká Karel Schimek společný konzultant české a saské vlády. Podle něho cena za ekologicky a ekonomicky zdůvodněnou obnovu 15 hraničních přechodů bude 400 milionů korun, respektive 85 miilionů eur na německé straně.

A Bernd Rohde ze saského ministerstva průmyslu dodává: "Tyto přechody nespadají do komplexní dopravní politiky Německa, proto jejich budování jde poměrně pomalu."

Problémem je také nedostatek úředníků pasové kontroly, proto některé přechody budou otevřeny až Česko přistoupí k Schengenskému bezhraničnímu systému unie.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme