Meteorolog: Počet hurikánů je neobvyklý, změnou klimatu ale ovlivněn není. Irma je výjimečná rychlostí

Krátce po hurikánu Harvey čelí karibská oblast dalšímu, ještě ničivějšímu hurikánu Irma, který je nejsilnějším bouřkovým systémem v oblasti Karibiku za dlouhá desetiletí. Irma patří mezi nejsilnější bouře v historii. Rychlost větru je až 300 km/h, v nárazech i 360. A právě v rychlosti je její výjimečnost.

Miami Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Irma zasáhl Karibské ostrovy | Zdroj: Reuters

„Irma je výjimečná především svým rozsahem a rychlostí, protože rychlosti kolem 300 km/h jsou poměrně nevídané. Definice nejvyššího pátého stupně vývoje této tropické bouře nebo hurikánu je 252 km/h. Když hurikán velmi ničivě zasáhl jih Spojených států v roce 2005, dosahoval rychlosti 250 až 280 kilometrů. Irma je tak daleko silnější,“ říká Radiožurnálu mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Hurikán Irma za sebou nechává spoušť. Devadesát pět procent všech budov na Barbudě je poničeno

Číst článek

Podobné bouře se podle meteorologa utvářejí blízko rovníku, přibližně v rozsahu 10-15 stupňů na sever i jih od rovníkových vod, které musejí mít teplotu větší než 27° C. „I proto se tvoří až od června. Období tvorby hurikánů pak trvá až do listopadu.“

„Iniciátorem pro tvorbu je vodní pára, která kondenzuje, a vznikají oblaka. Přechod páry ke kapičkám uvolňuje značné množství tepla a to napomáhá rozvoji hurikánů,“ dodal. 

V Atlantickém oceánu je už další bouře José. Ta by ale Karibik podle všeho ohrozit nemusela. Podle všeho je José zatím v závěsu za Irmou a oba postupují stejnou trajektorií. José by se ale měl více odklonit k severu a zatím se zdá, že nedosáhne Floridy a měl by postupně slábnout několik stovek kilometrů od pobřeží.

Neobvyklá situace

„Zřejmě tak Spojené státy vůbec neohrozí, a buď se přetransformuje do běžné tlakové níže, která pak obloukem může s menšími následky doputovat do Evropy, nebo zanikne v západní části Atlantiku,“ uvádí Dvořák.

Nad Atlantikem se v poslední době vytvořilo několik nebezpečných bouří – například hurikán Harvey, který způsobil velkou škodu v americkém státě Texas. „Nebude to asi v důsledku globální změny klimatu, protože to je velmi dlouhodobá záležitost. A že by zničehonic z roku na rok zvýšil počet hurikánů, to nebude důsledek.“

„Nicméně v kontextu posledních pěti až deseti let je počet hurikánů trošku vyšší. Posledních deset let ale bylo v součtu na počet hurikánů spíše slabší. Běžně bývá v atlantické oblasti ročně kolem deseti až dvaceti hurikánů. V posledním období ale bývaly spíše dva až čtyři hurikány. Teď najednou máme během 14 dnů až pět hurikánů v krátké době, což je neobvyklé,“ dodal Dvořák.  

Matěj Štýs, jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme