Počet mrtvých při havárii vodní elektrárny na Sibiři se zvýšil na dvanáct

Na dvanáct se podle ruských úřadů zvýšil počet obětí pondělní havárie ve vodní elektrárně na východní Sibiři. 64 lidí zůstává podle ruského ministerstva pro mimořádné situace nezvěstných. Úplný provoz největší ruské hydroelektrárny se podle odhadů podaří obnovit až během několika let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní elektrárna /ilustrační foto/

Vodní elektrárna /ilustrační foto/ | Foto: ČEZ

Den po havárii označuje ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu za hlavní příčinu nehody v elektrárenském gigantu takzvaný hydroúder. Předtím vyšetřovatelé zmiňovali možnost výbuchu olejového transformátoru.

Sajano-Šušenská hydroelektrárna vybudovaná na řece Jenisej patří k největším podobným stavbám na světě. Škody, které výpadek elektrárny způsobí, půjdou do miliard rublů.

Ruské ministerstvo energetiky už zveřejnilo první odhady, podle nichž se cena energie na Sibiři zvýší nejméně o 5 až 7 procent. Ujistilo ale, že její nedostatek během blížící se zimní sezóny se údajně neočekává.

Jak řekla Rádiu Česko zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová, teorii o příčinách havárie je několik. Původně se mluvilo o takzvaném hydroúderu. Poté přišla i verze o výbuchu a následném požáru olejového transformátoru, který byl uvnitř turbínové haly. Mluvilo se také o tom, že se do potrubí mohla dostat voda s kameny. Nicméně ráno se ministr vrátil k první teorii - podle něj byl příčinou hydroúder. Co ho ale přesně vyvolalo, to vyšetřovatelé, kteří na místě pátrají, zatím schopni říct nejsou.

POSLECHNĚTE SI ROZHOVOR V MP3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor moderátorky Rádia Česko Martiny Maškové se zpravodajkou Českého rozhlasu Lenkou Kabrhelovou o havárii vodní elektrárny na Sibiři.

Přečtěte si také:
Při havárii vodní elektrárny na Sibiři zahynulo osm lidí, desítky dalších se pohřešují

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme