Počet nakažených antraxem v USA roste

Ve Spojených státech vzrůstají obavy ze šíření antraxu. Šíření těchto baktérií v poštovních zásilkách může být terorismem, připustil americký ministr zdravotnictví Tommy Thompson. Podle něho ale nemusí jít nezbytně o dílo sítě Al-Káida islámského radikála Usámy bin Ládina. V sobotu bylo potvrzeno dalších pět pozitivních testů na sněť slezinnou u Američanů pracujících v budově American Media Incorporation na Floridě. Tam byl zaměstnán i editor vydavatelství bulvárního týdeníku The Sun, který zemřel na antrax minulý týden. Příznaky nákazy vykazuje také druhý zaměstnanec newyorské ústřední redakce televizní stanice NBC.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněť slezinná se už dříve projevila u pracovnice redakce NBC v New Yorku Erin O'Connorové. Podle nejnovějších zpráv pak byla pozitivní i třetí zkouška na přítomnost bakterie antraxu v dopise odeslaném z Malajsie, který dostala pobočka firmy Microsoft Corporation v Renu v americkém státě Nevada.

Žádná z osob, které přišly s dopisem do styku, ale nebyla pozitivně testována na antrax, ani neonemocněla. Obálka s bílým práškem, kterou obdržela jedna ze zpravodajek listu The New York Times, podle prvních testů naopak bakterie antraxu neobsahovala.

Tři další osoby přišly v New Yorku do kontaktu s baktériemi antraxu, ale touto nebezpečnou chorobou neonemocněly. Na tiskové konferenci to později řekl newyorský starosta Rudolph Giuliani. Podle něj se jedná o jednoho policistu a dva zaměstnance laboratoře, kteří se podíleli na zjišťování nákazy sněti slezinné v budově televize NBC.

Podezřelý bílý prášek hrozil i v Praze! Konkrétně ve Fetrovské ulici. Naštěstí jím byla byla pouze mouka. Vedoucí zásahové jednotky hasičů potvrdil, že se po chemickém rozboru ukázalo, že látka není vůbec nebezpečná. Hasiči na pěti místech rozsypanou mouku spláchli vodou. Podle mluvčí pražské policejní správy Evy Brožové oznámil neznámý muž v 18:24 na linku 158, že viděl muže, který na chodníku ve Fetrovské ulici rozsypal bílý prášek. V ulici sídlí velvyslanectví Kazachstánu.

Teroristická organizace Al-Káida pohrozila, že zasáhne americké a britské cíle v pomstě za bombardování Afghánistánu. Ke strachu z dalších teroristických útoků se v USA přidávají obavy ze šíření antraxu poté, co nové testy prokázaly výskyt dalších šesti případů. Mluvčí teroristů v prohlášení vysílaném katarskou televizí Al-Džazíra radil Američanům a Britům, a všem, kdo nesouhlasí s americkou politikou, aby nelétali letadly a nezdržovali se v mrakodrapech.

Bushova vláda označila prohlášení Al-Káidy za pouhou propagandu a americké televizní stanice videonahrávku nevysílaly z obavy, že by si teroristé mohli jejím prostřednictvím předávat kódované informace k provedení dalších útoků proti USA.

Na případný útok biologickými látkami a jedy je Česká republika podle našich armádních špiček připravena. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík ujistil, že jsou zajištěny týmy odborníků a adekvátní prostředky na to, abychom na tento problém byli schopni včas reagovat. Situaci nepodceňuje ani ministerstvo zdravotnictví. Lékaři, kteří nemají s léčením nemocí vyvolanými biozbraněmi zkušenost, podstoupí speciální školení. ČRo 1 - Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva Ota Černý.

Někteří ze spolupachatelů teroristických útoků na Spojené státy mohou být v zemi a mohou plánovat jiné atentáty, prohlásil americký ministr spravedlnosti John Ashcroft. Myslí si totiž, že je velmi nepravděpodobné, že by všechny osoby, které se podílely na teroristických útocích 11. září či na dalších předem naplánovaných operacích, byly zadrženy. Federální úřad pro vyšetřování dělá podle něho vše pro to, aby zabránil dalším teroristickým aktivitám a aby je co nejvíce narušili, dodal ministr. FBI momentálně hledá asi 190 lidí, které chce v souvislosti s vyšetřováním útoků vyslechnout.

Milan Kopp, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme