Počet obětí asijské katastrofy dosáhl 170 000

Celkový počet obětí prosincového zemětřesení a tsunami v Indickém oceánu už dosáhl 170 000. Bilance se zvýšila poté, co na Srí Lance zaregistrovali dalších více než 7 000 mrtvých. Srílanské úřady nyní mají na seznamech více než 38.000 obětí. Představitel ministerstva veřejné bezpečnosti prohlásil, že při odklízení trosek záchranáři narážejí denně na další mrtvá těla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letovisko Patong po zemětřesení | Zdroj: ČTK

V oblasti zůstává nejvíce zasažena indonéská Sumatra - tady podle posledních zpráv zahynulo přes 115.000 lidí. Také pro ni naše republika organizuje pomoc. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek proto jednal přímo se svým indonéským protějškem. Českému rozhlasu přiblížil, jak bude vypadat konkrétní pomoc jeho ministerstva: "My jsme shromáždili konkrétní nabídky od českých firem a pokud vláda ve středu schválí materiál o pomoci Indonésii a vůbec jihovýchodní Asii, tak bychom rádi nabídli prostřednictvím ambasády nabídli konkrétní firmy. Zejména ty, které umí čistit vodu, vyrábět pitnou vodu, čistit studny a rekultivační firmy."

V první fázi bude česká pomoc bezplatná. V druhé fázi obnovy, která bude stát miliardy dolarů, chce ministerstvo přispět českým firmám v Indonésii sedmdesáti procenty nákladů. Zbytek si podnikatelé budou muset sehnat sami.

Záchranáři z libereckého centra Hand for Help dnes odlétají na Srí Lanku. Speciál ČSA dopraví na ostrov postižený živelní katastrofou, celkem 20 tun materiálu včetně vybavení mobilní pediatrické ambulance. Lékaři a zdravotníci budou pracovat v oblasti města Galle. Celá mise vyjde na více než 6 miliónů korun. Tuto částku si záchranáři půjčili. Díky solidaritě veřejnosti se na jejich kontě shromáždily už 4 milióny korun.

Na účtech humanitárních organizací stále přibývají peníze na pomoc jihovýchodní Asii, postižené prosincovým zemětřesením a následnými přílivovými vlnami. Češi už mezi sebou vybrali čtvrt miliardy korun. Jenom během víkendu se částka zvýšila o téměř 10 a půl milionu korun. Česká republika oficiálně potvrdila jednu oběť, deset Čechů je pohřešováno. Stále panují obavy, že sedm z nich pravděpodobně zahynulo.

Milan Kopp, Ivana Bernáthová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme