Počet obětí asijské katastrofy vystoupal až na 120 tisíc
Bilance nedělního zemětřesení a následných přílivových vln v jihovýchodní Asii je stále děsivější. Počet obětí přírodní katastrofy už dosáhl hranice 120.000. Indonéské úřady totiž navýšily počet obětí na severozápadě Sumatry na 80.000. Jednotlivé státy světa zatím přislíbily finanční pomoc ve výši 220 miliónů dolarů a velmoci navíc uvažují o snížení dluhu postiženým zemím. Do oblasti také míří masivní humanitární pomoc, její distribuce zatím mnohdy vázne.
OSN hlásí, že v postižené oblasti potřebuje naléhavou pomoc 5 miliónů lidí. Nejhorší je podle všeho situace v indonéské provincii Aceh, kde je pitná voda vzácností a kde jsou ulice některých měst a vesnic doslova ucpané mrtvými těly.
"To se týká jak správního střediska provincie Aceh, tak města Hambantota, které bylo pouhých 150 km od epicentra zemětřesení. Předpokládá se, že většina jeho obyvatel zahynula," popisuje zástupce našeho velvyslance v Jakartě Lubomír Frebort. Nejnaléhavější potřeby tamních obyvatel shrnul pro stanici BBC koordinátor OSN pro Indonésii Bo Asplund.
"Jídlo, léky, pitnou vodu a přístřeší. To jsou ty nejdůležitější věci. Lidé začínají hladovět, mnoho z nich nemá jinou možnost než pít špinavou vodu. Takže hlavním úkolem je zajistit lékařskou péči, abychom dostali pod kontrolu šíření chorob."
Jan Egeland, hlavní koordinátor humanitární operace OSN se ale bojí, že potrvá další dva až tři dny, než distribuce pomoci nabere na obrátkách. Pochroumanou psychiku obyvatel Indie a Srí Lanky dále narušilo varování úřadů před další vlnou tsunami.
"Všichni jsou následky přírodní katastrofy tak vystrašeni a vynervováni, že stačil jediný výkřik: "Žene se vlna!" - a tisíce lidí se zmateně daly na útěk do vnitrozemí, auta se co nejrychleji otáčela, mnozí padali přes sebe a řvali zoufalstvím. Poté, co se obavy ukázaly jako liché, se lidé vraceli zpět. Napětí je obrovské," telefonoval z Colomba zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš.
V Thajsku se pro změnu snaží urychleně identifikovat oběti živelní pohromy. Přes 6000 lidí je tam stále nezvěstných a těla mrtvých je nutné co nejdřív pohřbívat kvůli hrozící infekci. Jak nám řekl thajský chargé d´affaires v Praze Nat Pinyowattanacheep, i přes veškeré usilí o identifikaci možná osud pohřešovaných zůstane navždy nejasný: "Odhaduji, že 30 % z nich je stále na živu, zbylých 70 % asi ne - to je můj osobní odhad. Zatím situace bohužel nasvědčuje tomu, že už nikdy nezjistíme, kdo je kdo a možná zůstanou navždy nezvěstní."