Počet obětí atentátu v Mozdoku překročil čtyři desítky

Záchranné práce a sčítání obětí - tak vypadá situace v severoosetském Mozdoku po pátečním sebevražedném atentátu namířeném proti tamní vojenské nemocnici. Vůz naložený tunou výbušnin prorazil brány nemocnice a následně explodoval. Záchranáři v ruinách budovy dosud nalezli 42 těl. Na osm desítek osob bylo zraněno. Bilance zřejmě není konečná, protože pod troskami je podle odhadů ještě desítka lidí. Atentát je připisován čečenským separatistům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruiny nemocnice v Mozdoku | Zdroj: ČTK

Na nemocnici teroristé zaútočili v pátek kolem 19:00 místního času nákladním vozem, naloženým až tunou trhaviny. Vůz prorazil bránu nemocnice a najel do jedné z budov, která se prakticky celá zřítila.

Na vyprošťování obětí z trosek nemocnice se podílí třináct set lidí. Šance záchranářů, že pod ruinami naleznou někoho živého, se každou hodinou zmenšuje. Podle odhadů je zavalena ještě asi desítka lidí.

Přestože se k nejnovějšímu útoku zatím nikdo nepřihlásil, ruská vláda z něj obviňuje čečenské povstalce. Údajně jde o akt pomsty proti ruským vojákům, kteří se v nemocnici zotavují z následků rusko-čečenské války. V Mozdoku je největší základna ruských oddílů zasahujících v sousedním Čečensku. Vyslanec čečenského povstaleckého prezidenta Aslana Maschadova Salambek Maigov ale prohlásil, že čečenské vedení nenese odpovědnost za teroristické akty a odsuzuje je.

Při vyšetřování vyvstává řada otazníků. Mozdok je považován za jedno z nejpřísněji střežených měst v oblasti. Je zavřeno pro civilisty a obklíčeno vojenskými stanovišti. Proto není jasné, jak se útočníkovi podařilo projet přes bezpečnostní opatření vozem s nákladem jedné tuny výbušniny.

Atentáty podobné tomu pátečnímu nejsou v Mozdoku ojedinělé. Před dvěma měsíci odpálila sebevražedná atentátnice bombu blízko autobusu vezoucího vojáky a civilisty na základnu.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme