Počet obětí explozí v čínském Tchien-ťinu stoupl na 114. Lidé protestují

Několik set lidí, jejichž domy minulý týden poškodily mohutné výbuchy nebezpečného materiálu v čínském přístavním městě Tchien-ťin, se dnes shromáždilo k protestu. Demonstranti od vlády požadovali náhradu škody, pozůstalí po obětech se bouřili proti nedostatku informací. Bilance neštěstí mezitím stoupla na 114 mrtvých, desítky lidí jsou podle agentury AP stále pohřešovány.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé domů poškozených explozemi v čínském Tchien-ťinu vyšli protestovat do ulic

Obyvatelé domů poškozených explozemi v čínském Tchien-ťinu vyšli protestovat do ulic | Zdroj: Reuters

„Chceme pravdu!“ dožadovaly se v Tchien-ťinu desítky lidí, zejména pozůstalých po hasičích, kteří zahynuli nebo jsou stále pohřešováni. Obyvatelé zničených či poškozených domů a bytů pak žádali vládu, aby je od nich odkoupili.

Odmítli přitom přijmout finanční kompenzaci, kterou jim úřady nabídly. Částku ve výši 2 tisíce jüanů, tedy v přepočtu 7 a půl tisíce korun měsíčně po dobu tří měsíců, totiž považují za zcela neadekvátní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty, vládní sliby a finanční dary od slavných osobností. Následky explozí v čínském Tchien-ťinu shrnul ve vysílání redaktor Robert Mikoláš

Obyvatelé města pak neskrývají obavy kvůli přítomnosti jedovatého kyanidu a možnému úniku nebezpečných látek do ovzduší. Vrásky na čele však mají i představitelé pojišťoven, podle odhadů totiž mohou náhrady škod dosáhnout v přepočtu téměř 40 miliard korun. Výbuch zničil například 8 tisíc dovezených nových automobilů.

List KSČ People´s Daily dnes vyzval obyvatele Tchien-ťinu k trpělivosti, případ se podle deníku musí řádně vyšetřit. Objevila se totiž řada nepravdivých informací – například o osobách či firmách, kterým dotyčný sklad s nebezpečnými látkami měl patřit, a na místě jsou obavy z případného lynčování.

Na druhé straně ale autor článku slibuje, že úřady vše vyšetří a nic nezatají. Přesto už čínští cenzoři zablokovali na padesát stránek informujících o explozi.

Sklad stál příliš blízko

Exploze otřásla skladištěm nebezpečného materiálu. V sobotu poprvé úřady přiznaly, že na místě byly uskladněny mimořádně toxické látky včetně kyanidu sodného.

Tentýž den také úřady rozšířily evakuační okruh na tři kilometry, bez střechy nad hlavou zůstalo více než 6000 lidí. Mezi evakuovanými jsou i zahraniční zaměstnanci společnosti Home Credit, mezi nimiž jsou také Češi.

Čínská pravidla pro bezpečnost práce vyžadují, aby podobná zařízení byla nejméně tisíc metrů od obytných budov, úřadů a silnic.

Online mapa nicméně ukazuje, že sklad Ruihai International Logistics byl ve vzdálenosti 500 metrů od dálnice a také od bytového komplexu s plochou 100 tisíc čtverečních metrů. V těchto bytech tlaková vlna vyrazila okna, ohnivá koule ožehla zdi a všichni obyvatelé museli být evakuováni.

Výbuchy v Tchien-ťinu patří mezi nejtragičtější průmyslová neštěstí v posledních letech v Číně. V červnu 2013 si požár v drůbežárně v provincii Ťi-lin vyžádal 121 obětí. V srpnu 2014 zabil výbuch prachu v kovozpracující továrně ve východočínské provincii Ťiang-su 97 osob.

Demonstranti odmítají proplacení škod. Žádají, aby od nich vláda odkoupila jejich poškozené domy a byty | Foto: Reuters

Obyvatelé domů poškozených explozemi v čínském Tchien-ťinu vyšli protestovat do ulic | Foto: Reuters

Robert Mikoláš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme