Počet obětí hurikánu Harvey vzrostl na 39. Bílý dům požádá Kongres o 5,9 miliardy pro postižené státy

Počet obětí hurikánu Harvey vzrostl na 39. Informovala o tom v noci na pátek agentura AP, podle níž nahlásil sedm nových úmrtí texaský okres Harris, do něhož patří město Houston a okolí. Dosud udávaný počet mrtvých byl 31. Bílý dům požádá Kongres o 5,9 miliardy dolarů (130 miliard korun) na pomoc oblastem postiženým hurikánem. Informovala o tom agentura AP. Žádost by podle jednoho z vládních činitelů měla být do Kongresu odeslána ještě v pátek.

Houston / Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená silnice v americkém Texasu | Zdroj: Reuters

Jen v samotném okrese Harris registrují úřady 25 úmrtí souvisejících s hurikánem a místní pohřební ústavy jsou blízko k naplnění svých kapacit.

Houstonští hasiči a záchranáři prohledávají domy v zatopených oblastech a pátrají po několika desítkách lidí, které jejich blízcí pohřešují. Podle šéfa hasičů Sama Peny by mohlo být pátrání dokončeno ještě během pátku.

120 miliard na obnovu

Obě komory amerického zákonodárného sboru budou patrně o schválení pomoci pro Texas a Louisianu, o kterou požádal Bílý dům, hlasovat příští týden. Podle agentury AP jde ale jen o zlomek celkové potřebné částky.

Ničivé záplavy, které přinesl Harvey do jižních oblastí zmíněných států, způsobily smrt téměř čtyř desítek lidí a poškodily či zničily okolo 100 000 domů.

Ozvala se exploze a na obloze se objevil černý kouř. V texaském Crosby vzplála zatopená chemička

Číst článek

Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) oznámila, že už dostala 325 000 žádostí o výplatu pomoci a zaplatila 57 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Agentuře však rychle docházejí peníze.

Experti odhadují, že celkové náklady na obnovu zasažených území přesáhnou 120 miliard dolarů, na které vyšla federální pokladnu likvidace následků hurikánu Katrina v roce 2005.

Poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert ve čtvrtek řekl, že po úvodním požadavku se Bílý dům na Kongres obrátí s další žádostí o podporu postižených míst, která bude podepřena podrobnou analýzou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme