Počet obětí hurikánu Katrina se odhaduje na stovky

Po Katrině zůstala zkáza, zatopený New Orleans a asi stovky obětí, i když oficiálně potvrzených jsou zatím desítky. K prvním případům rabování došlo ve vylidněném New Orleansu. Na Canal Street, hlavní tepně obchodní čtvrti, se prodírali po pás ve vodě lidé, kteří vyvraceli ocelové dveře obchodů s oděvy a šperky. Někteří použili k přepravě lupu plastikové popelnice, které plavili po vodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavený New Orleans

zaplavený New Orleans | Zdroj: ČTK

New Orleans je pod vodou. Vinou hurikánu Katrina zaplavila až 80 procent města ležícího pod úrovní mořské hladiny voda z protržených hrází, která místy dosahuje až 6metrové hloubky. Pod vodou jsou obě letiště, na střechách je stále mnoho obyvatel.

Katrina se přitom krátce před pevninou odklonila od New Orleansu na východ a nezasáhla je tak těžce, jak se očekávalo. V Louisianě a Mississippi jsou v plné práci záchranné týmy policistů a hasičů, které převážejí do bezpečí osoby ze zaplavených oblastí. Spojené státy hlásí celkem 68 potvrzených obětí, bilance ale bude téměř jistě dále stoupat.

"Zkáza přesahuje naše nejhorší obavy," oznámila guvernérka Louisiany Kathleen Blancová. Pokud jde o počet obětí v jejím státě, uvedla, že úřady "nemají naprosto žádné údaje". "Ale víme, že bylo ztraceno mnoho životů."

Americký prezident George Bush se kvůli hurikánu Katrina, vrátí dříve z dovolené do Bílého domu. "Naší prioritou je nyní záchrana životů. Stále probíhají pátrací a záchranné akce," řekl Bush v kalifornském San Diegu na úvod projevu k 60. výročí vítězství nad Japonskem v druhé světové válce.

Hurikán se vybil nad pobřežím států Lousiana, Alabama a Mississippi, kde podle odhadů napáchal škody v rozmezí mezi 16 a 26 miliardami dolarů. Zaplavena jsou tři větší města na pobřeží Mexického zálivu, strhané elektrické vedení připravilo o dodávky elektřiny půl druhého miliónu lidí.

Silný vítr ničil střechy, odnášel části domů a rozbíjel okna výškových budov. Rozsáhlé škody jsou v pobřežních turistických střediscích Biloxi a Gulfport v Mississippi, kde přívalová vlna dosahovala výšky až šest metrů.

Guvernér státu Mississippi varoval, že na pobřeží bude nalezena řada lidských obětí. Záchranáři ani novináři se ještě nedostali do nejpostiženějších míst mimo města, ale poškozen je každý dům, nad kterým se hodiny hnaly větry o rychlosti přes 200 kilometrů v hodině.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme