Počet obětí hurikánu na jihu USA možná přesáhne stovku

Záchranáři v amerických státech Mississipi, Alabama a Louisiana čelí následkům hurikánu Katrina a pracují naplno. Katastrofu podobných rozměrů tamní lidé nepamatují. Katrina si vyžádala nejméně 67 obětí na lidských životech a 1 milión 300 tisíc lidí je bez elektrické energie. Tragická bilance může ale dále stoupat. V Louisianě a Mississippi mezitím pokračují v práci záchranné týmy policistů a hasičů, které převážejí do bezpečí osoby ze zaplavených oblastí. Více než milión lidí nadále zůstává bez elektřiny a panují obavy, že počet obětí bude dále stoupat, jakmile se záchranáři dostanou do nejpostiženějších míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katrina roztrhala americkou vlajku v New Orleansu | Zdroj: ČTK

Hurikán se vybil nad pobřežím států Lousiana, Alabama a Mississippi, kde podle odhadů napáchal škody v rozmezí mezi 16 a 26 miliardami dolarů. Zaplavena jsou tři větší města na pobřeží Mexického zálivu, strhané elektrické vedení připravilo o dodávky elektřiny půl druhého miliónu lidí.

Silný vítr ničil střechy, odnášel části domů a rozbíjel okna výškových budov. Rozsáhlé škody jsou v pobřežních turistických střediscích Biloxi a Gulfport v Mississippi, kde přívalová vlna dosahovala výšky až šest metrů.

Guvernér státu Mississippi varoval, že na pobřeží bude nalezena řada lidských obětí. Záchranáři ani novináři se ještě nedostali do nejpostiženějších míst mimo města, ale poškozen je každý dům, nad kterým se hodiny hnaly větry o rychlosti přes 200 kilometrů v hodině.

Týmy záchranářů pokračují v pátrání po zraněných osobách nebo případných dalších obětech. Vrtulníky pobřežní hlídky až do soumraku vyzvedávaly zachráněné ze střech domů a hasiči obeplouvali na loďkách jednotlivé domy ve východní části New Orleansu.

Prudký déšť ale nezpůsobil tak silné záplavy, protože hurikán postupoval rychleji, než se předpokládalo a postupně slábnul. Při ústí Mississippi ale vystoupala voda až ke střechám domů, naopak barům v jazzové francouzské čtvrti New Orleansu se záplava vyhnula. Policie zatím nepouští lidi zpět. Postavila zátarasy, aby omezila rabování a umožnila odhadnout nebezpečnost situace.

Podle prvních odhadů může jít o druhý nejničivější hurikán v historii po hurikánu Andrew, který v roce 1992 zanechal škody za více než 20 miliard dolarů. Vláda posílá do postižených oblastí generátory, komunikační vybavení, lékařskou pomoc, vodu a potraviny.

Prezident George Bush děkoval úřadům, že situaci zvládly. "Chci poděkovat guvernérům postižených států, že zmobilizovali všechny prostředky a síly ještě před příchodem hurikánu, aby se obyvatelé vyhnuli nejhoršímu řádění bouře. Až úplně utichne, uvolní federální vláda zdroje a prostředky a použije je, aby vám pomohla."

Kvůli řádění živlů v tuto chvíli hrozí nedostatek pohonných hmot Floridě, jejíž spotřeba je asi z poloviny krytá ropou vytěženou v Mexickém zálivu. Jak řekl floridský guvernér Jeb Bush, naftařské společnosti mají minimální rezervy, a to může přinést v příštích dnech problémy.

Během noci Katrina zeslabila na tropickou bouři a míří směrem na severovýchod. Meteorologové ale upozorňují na to, že silný vítr a přívalové deště ještě stále představují nebezpečí.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme