Počet obětí hurikánu se odhaduje na tisíce

V americkém New Orleansu začalo odklízení mrtvých obětí hurikánu Katrina. Údaje o jejich počtu ale stále chybějí, některé odhady hovoří až o tisícovkách mrtvých. Jako první vládní činitel se k tomuto odhadu připojil ministr zdravotnictví Michael Leavitt, který tuto domněnku označil za "evidentní". Zároveň uvedl, že se už objevily první zprávy o výskytu onemocnění úplavicí. Ve městě stále trvá mimořádný stav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evakuace obyvatel New Orleansu

evakuace obyvatel New Orleansu | Zdroj: ČTK

Neworleanský starosta Ray Nagin televizi CNN řekl, co bude zapotřebí udělat nejdříve. "Musíme vysušit město, musíme z vody vytáhnout mrtvá těla. Kolik jich tam je? To opravdu nevím. Spousta, tisíce, odhaduji, že jich budou tisíce," řekl starosta.

Ve Spojených státech také nastala nebývalá krize uprchlíků. Desetitisíce lidí v New Orleansu se sice podařilo záchranářům vysvobodit ze zkázy, humanitární pracovníci teď řeší problémy, jak nasytit, obléci a kde ubytovat více než půl miliónu lidí, které živel připravil o všechno.

Největší počet uprchlíků - čtvrt miliónu - zaplnil uprchlická centra ve státě Texas a vyčerpali tak jeho kapacity. Guvernér Rick Perry v neděli vyzval, aby část uprchlíků byla převezena do jiných států, které jsou ochotny je přijmout.

Humanitární organizace, sociální služby, skupiny dobrovolníků, vojenské základny a další instituce se snaží pomoci najít obětem hurikánu zaměstnání, získat pro ně peníze, léky, zajistit jim jejich poštu, hledat pohřešované příbuzné i jejich zvířecí miláčky a také zapsat jejich děti do škol. Šest dní po katastrofě není známo, kolik lidských obětí si vyžádala. Podle odhadů to budou tisíce, možná až 10 tisíc. Úřady zatím vydaly první částečnou bilanci, podle níž bylo identifikováno 218 mrtvých, z toho 152 ve státě Mississippi, který byl spolu s Louisianou nejvíce postižen. Z New Orleansu je zatím oficiálně hlášeno 59 obětí.

Nejvlivnější černoška odjela do Alabamy

Černošští vůdci ve Spojených státech vyjádřili obavy, že zarážející nezvládnutí situace v New Orleans a v oblasti zasažené před týdnem hurikánem čtvrté kategorie mohla souviset s tím, že většinu postižených tvoří lidé chudí a afroameričané. Bushova administrativa takovou kritiku rázně odmítá a vyslala do Alabamy nejvlivnější černošku, ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou.

Černoši, kterým hurikán ublížil nejvíce, se ptají, proč lidi, kteří pomáhali Spojené státy budovat, bojovali za ní a pokládali životy, musí takto v nejrozvinutější zemi světa trpět. Condolleezza Riceová přijela do rodné Alabamy nejen vydávat jídlo a zúčastnit se bohoslužby v kostele, ale také zdůraznit, že nikdo, především ne americký prezident, by nenechal lidi napospas na základě rasy.

Nevěří tomu, že by někdo nechal trpět druhého protože je afroameričan, lidé dělají co mohou v těžkých podmínkách. Riceová ale přiznala fakt, že většina černošských obyvatel New Orleans se nemohla evakuovat do bezpečí, protože na to neměli prostředky.

V Mississippi se lidé začínají vracet do zničených měst

Lidé na pobřeží státu Mississippi se začínají vracet i do těch nejvíce zničených míst. V některých městech nezůstal nepoškozen jediný dům a pohybu tam brání hromady trosek, kterými si razí cestu buldozery. Voda už ustoupila, spoušť nikoliv.

Lidé se při nedělních bohoslužbách v Gulfportu modlili pod širým nebem. Hlavními ulicemi, které se už podařilo zprůjezdnit, jezdí vojenská vozidla s příslušníky Národní Gardy. Místní mississipské jednotky jsou nasazeny už od minulého úterý.

"Naší misí je distribuovat lidem, kteří tu zůstali nebo se vracejí, vodu, led a někdy i potraviny. Řekli nám, že tu jsme na týdnem, ale vidím to na měsíc až dva. Gardisté už nemusí řešit případy rabování. Ale ve městě není ani elektřina ani tekoucí voda, lidé srovnávají své neštěstí s asijskou tsunami," říká specialista Gary Sertain Junior.

Miroslav Konvalina, Regina Prouzová-Květoňová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme