Počet obětí Katriny přesáhl čtyři stovky

Oficiální počet obětí hurikánu Katrina, který koncem srpna zpustošil část pobřeží amerických států Mississippi a Louisiana, překročil 400. Pravděpodobně se tak nenaplní původní odhady, které počítaly s tisícovkami mrtvých. Už ale nikdo nepochybuje, že se Katrina zapíše do historie jako zatím největší a nejdražší přírodní katastrofa, která Spojené státy postihla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranáři nakládají mrtvé tělo

záchranáři nakládají mrtvé tělo | Zdroj: ČTK

V zaplaveném New Orleans nadále pokračuje pátrání po mrtvých a možná také po lidech, kteří zůstali naživu, jen se nemohou dostat ze svých domů.

Obytnými čtvrtěmi projíždějí příslušníci národní gardy a vylamují dveře domů. Voda v této části města dosahovala víc než dva metry vysoko, ale už opadla a nechala po sobě nános páchnoucího kalu. Nad městem dál přelétávají vrtulníky, i když na střechách už žádní lidé potřebující záchranu nejsou.

Počet obětí hurikánu, kvůli němuž opustilo domovy milion lidí, je zatím mnohem nižší, než uváděly první odhady. "Neztratili jsme tolik životů, jak jsme se obávali, i když zatím jsme stále ve fázi hledání těch, kteří nepřežili," říká guvernérka Louisiany Kathleen Blancová.

Den za dnem se ve zničeném městě objevuje víc známek navracejícího se života. Místní policie se rozhodla nikoho nenutit násilím k odchodu z města, navzdory dřívějšímu hrozbám, že proti těm, kdo evakuaci odmítnou, použije síly. Obyvatelé jsou jen varováni, že je na nich, jak se vyrovnají s vodou kontaminovanou splašky a chemikáliemi.

Do postižené oblasti v neděli už potřetí přiletěl prezident George Bush. Na letišti ho přivítal starosta New Orleans Ray Nagin, který s ním vrtulníkem přeletěl do centra města, kde prezident přenocoval. Bush, jehož popularita v posledních průzkumech veřejného mínění poklesla na nejnižší úroveň, se stal spolu se svou vládou terčem kritiky za příliš pomalou reakci na katastrofu.

Řada firem spojených s prezidentem Bushem a viceprezidentem Dickem Cheneym tuší, že se jim stejně jako při obnově Iráku i na jihu Ameriky otevírají nebývalé podnikatelské možnosti. Velké zakázky na obnovu už dostaly dvě firmy napojené na bývalého manažera Bushovy volební kampaně, zkrátka nezůstane ani Haliburton, který dříve vedl Cheney.

Experti upozorňují, že na přesnější odhady, kolik bude stát USA odstraňování následků Katriny, je ještě brzy. Určitě ale v následujících týdnech dosáhne potřebná částka 200 miliard dolarů a není tak vyloučeno, že finální účet se vyšplhá až na 300 miliard. Analytici věří, že 64 miliard, které doposud Washington uvolnil, je jen nesmělá záloha. Podle zákonodárců jen obnova velkoměsta New Orleans může stát 100 miliard.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme