Počet obětí na pouti do Mekky vystoupal na 900. Může ale dále růst, další lidé se pohřešují

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 lidí, píše agentura AFP s odvoláním na diplomatické zdroje. Zhruba 600 úmrtí připadá na Egypt a o 68 mrtvých krajanech mluví indičtí diplomaté. V úterý AFP evidovala dalších 250 mrtvých z jiných zemí. Úřady v Saúdské Arábii, kde se Mekka nachází, vlastní bilanci nezveřejňují. U části poutníků se zřejmě projevily zdravotní problémy v důsledku vysokých teplot.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimové přicházejí z celého světa, aby se mohli pomodlit u Kaaby v Mekce v Saúdské Arábii

Muslimové přicházejí z celého světa, aby se mohli pomodlit u Kaaby v Mekce v Saúdské Arábii | Foto: Lokman Akkaya/Anadolu Agency | Zdroj: Reuters

V úterý egyptské diplomatické zdroje informovaly o úmrtí 323 egyptských občanů při velké pouti do Mekky, která se uskutečnila od pátku do neděle. Dnes nejmenovaný diplomat agentuře AFP řekl, že počet mrtvých Egypťanů vzrostl na 600. Všichni nově započítaní mrtví podle zdroje zemřeli v důsledku vysokých teplot v oblasti, které vystoupaly i nad 50 stupňů.

Skoro 600 lidí zemřelo v důsledku veder při pouti do Mekky, většina je z Egypta. Teploty přesáhly 50 stupňů

Číst článek

Agenturu AFP informoval další diplomatický zdroj o 68 mrtvých poutnících z Indie. „Domníváme se, že část z nich zemřela v souvislosti s povětrnostními podmínkami,“ uvedl diplomat. Poukázal na to, že část poutníků tvoří starší lidé. Někteří lidé z Indie se také pohřešují.

Saúdskoarabské úřady zatím nezveřejnily bilanci mrtvých. Uvedly však, že musely ošetřit na 2700 poutníků. Agentura AFP tak počty zjišťuje především z diplomatických zdrojů. Některé země, například Jordánsko, informaci o úmrtí svých poutníků zveřejnily oficiálně. Loni při velké pouti zemřelo na 200 účastníků.

Pouť do Mekky, která je symbolickým napodobením posledního putování proroka Mohameda, je jedním z pilířů islámu a aspoň jednou za život by ji měl vykonat každý muslim, pokud mu to zdraví dovolí. Miliony věřících absolvují velkou pouť (hadždž), která se koná každý rok v daném termínu, nebo malou pouť (umra), kterou lze podniknout ve zbytku roku. Letos se podle údajů místních úřadů zúčastnilo poutě na 1,8 milionu lidí, z nichž 1,6 milionu přijelo ze zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme