Počet obětí náletu na nemocnici v afghánském Kunduzu stoupl na 19

Při náletu, který zasáhl nemocnici Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu, zahynulo podle nové bilance 19 lidí, mezi nimi 12 pracovníků této mezinárodní organizace. Lékaři bez hranic to uvedli na sociální síti twitter.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu po bombardování | Zdroj: ČTK

Podle tvrzení organizace bombardování pokračovalo ještě půl hodiny potom, kdy na něj zaměstnanci nemocnice upozornili příslušné afghánské úřady. Několik lidí se pohřešuje, desítky utrpěly zranění.

Mluvčí americké armády připustil, že objekt mohli neúmyslně ostřelovat Američané. Armáda podle něj v rámci bojů proti Talibanu uskutečnila úder, který mohl mít za následek "vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení".

„Zatímco se stále snažíme zjistit, co se přesně stalo, chtěl bych vyjádřit soustrast všem postiženým," uvedl v oficiálním prohlášení americký ministr obrany Ashton Carter.

Šéf útvaru OSN pro lidská práva označil nálet na nemocnici v Kunduzu za tragickou událost, která hraničí se zločinem, a vyzval k vyšetřování případu.

"Vláda musí do Kunduzu vrátit pořádek a bezpečnost. Co se tu děje, musí přestat. Podívejte se, jak jsem dopadl," řekl jeden ze zraněných.

Spojené státy sice vyjádřily soustrast, tvrdí ale, že nálety mířily na blízké okolí nemocnice. Podle informací Lékařů bez hranic však zasáhly určité části objektu několikrát. Radiožurnálu to řekla mluvčí české pobočky organizace Míla Janišová.

„Podle našich spolupracovníků, kteří v době útoku byli na místě, zásahy přicházely stále na stejná místa. Byla zasažena například jednotka intenzivní péče, urgentní operační sál a další oddělení.“

„Bombový útok v takovém rozsahu naše nemocnice ještě nezaznamenala, nemocnice v Kunduzu předtím nikdy bombardovaná nebyla,“ dodává Janišová.

Boje kolem Kunduzu trvají šest dní. Bojovníkům Talibanu se podařilo v pondělí nečekaně zmocnit města a zaznamenat první velké vítězství za 14 let trvání bojů.

Armáda sice město ve čtvrtek dobyla zpět, ozbrojenci radikálního hnutíi však v některých čtvrtích stále afghánským jednotkám vzdorují.

Při útoku na nemocnici Lékařů bez hranic v Afghánistánu zemřelo nejméně 16 lidí

Číst článek

ČTK, ČRo, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme