Počet obětí násilí v Keni roste

Povolební násilí ve východoafrické Keni neustává. Příznivci opozičního vůdce Raily Odingy demolují vše, co jim přijde do cesty, zabíjejí nevinné a odmítají uznat vítězství prezidenta Kibakiho. Policii se zatím nedaří dostat situaci pod kontrolu. Obětí je už tři sta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista v keňském Nairobi | Zdroj: ČTK

Tisíce vyděšených lidí opouštějí své domovy z obav před dalšími potyčkami. Mezinárodní pozorovatelé upozornili, že volby neodpovídaly obvyklým standardům. Celý svět keňské politické představitele vyzývá k zastavení násilí a zahájení mírových rozhovorů.

Britský ministr zahraničí David Miliband upozornil také na blížící se volby v jiných afrických zemích: "Odpovědnost leží v těchto situacích na obou stranách. Je třeba jasně ukázat, že politický systém funguje a nerozpadne se v krizové situaci. V následujících osmnácti měsících se konají volby i v jiných afrických zemích, jako je Ghana, Angola nebo Malawi. Keňa je velmi důležitou zemí a je teď určitým ukazatelem všech afrických států a jejich přístupu k demokracii."

Na výzvu Velké Británie se do země vydává předseda Africké unie John Kufuor. Pokusí se donutit obě znepřátelené strany k jednání a uklidnění situace. V jedné z největších afrických ekonomik dosud zemřelo přes 250 lidí. Opozice přirovnává události k etnickým čistkám.

V násilím zmítané Keni je v tuto chvíli asi 110 českých turistů. Jak jsme se dozvěděli v cestovních kanceláří, jsou ale jejich klienti v pořádku. Hlavní město Nairobi, kde jsou největší nepokoje, je totiž od pobřežní hodně daleko.

"Na keňském pobřeží by měla být bezpečnost turistů podle našich informací zajištěna. Přesto turistům doporučujeme, aby dbali zvýšené osobní opatrnosti, aby se vyhýbali větším veřejným shromážděním a případným vycházkám z ubytovacích zařízení po setmění," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Vilém Janouš, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme