Rusko 0:0 Finsko

Počet obětí po zřícení obchodního centra v Rize stoupl na 54, žádní Češi

Počet lidí, kteří zemřeli při pádu lotyšského obchodního centra, se zvyšuje. Záchranáři v Rize vyprostili z trosek budovy už 54 těl. Dnes dopoledne dočasně práce zastavili, protože hrozilo další zřícení zdí. V práci opět pokračují, ale šance, že ještě najdou někoho živého, už jsou téměř nulové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Lotyšské Rize se zřítil obchodní dům Maxima | Foto: Reuters

Záchranářům zbývá odklidit ještě zhruba 300 metrů čtverečníchzavalené plochy. V akci jich je jen 12 až 15 a jde o ty nejzkušenější. Svůj postup musejí konzultovat se stavebními experty, aby na ně něco nespadlo.

Potvrzených mrtvých je 54, zraněných 40. Podle starosty se pohřešuje ještě třináct osob. Příbuzní čekají už druhý den u nákupního centra, jsou v péči psychologů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj ČRo Petr Vavrouška sdělil nejnovější údaje o tragédii v Rize, kde se zřítilo obchodní centrum

Lotyšsko drží za oběti třídenní státní smutek. Zrušilo všechny kulturní a zábavní akce, vlajky visí spuštěné na půl žerdi. Zítra bude držet státní smutek i sousední Litva. Zástupci Rigy už slíbili, že příbuzným obětí vyplatí v přepočtu 400 tisíc korun a pokryjí náklady na pohřby.

Mezi oběťmi jsou i tři hasiči, kteří zahynuli pod troskami při záchranných pracích. Ministerstvo vnitra vyplatí pozůstalým v přepočtu dva miliony korun za každého.

Majitelé obchodního centra již oznámili, že se postarají hlavně o děti, jejichž rodiče zahynuli pod sutinami. Slibují, že je budou podporovat až do jejich plnoletosti.

Podobné události v Česku
V březnu 2013 se zřítil strop v multikině v plzeňském obchodním centru. Neštěstí si vyžádalo tři zraněné. V roce 2006 kvůli těžkému sněhu spadla střecha ostravského supermarketu. Šlo o provozní část obchodu, mimo dosah zákazníků. Ve stejném roce nevydržela nápor sněhu střecha humpoleckého zimního stadionu. To samé se stalo v depozitáři muzea Tatry Kopřivnice, střecha pohřbila desítky unikátních aut.

Policie mezitím vyšetřuje příčinu nehody. Podle vyšetřovatelů to skutečně vypadá na extrémní nepřípustné zatížení střechy během stavebních prací. Mělo na ní vyrůst dětské hřiště a zelená odpočinková zóna. Navezená zemina a stavební materiál konstrukci střechy narušily.

Neštěstí se stalo ve čtvrtek vpodvečer, kdy bylo obchodní centrum plné lidí, kteří se vraceli z práce. Nejdřív povolila konstrukce střechy a její opěrná zeď.

Na místě vypukla panika, lidé se snažili utéct pryč, ale elektronické vstupní dveře se uzavřely, a zákazníci tak zůstali uvěznění v objektu. Po několika desítkách minut se zřítila i protilehlá stěna.

Lotyšsko, Riga, zřícené obchodní centrum Maxima: Lidé přinášejí květiny na místo neštěstí | Foto: AP

Petr Vavrouška, Helena Berková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme