Počet obětí při zemětřesení na Sumatře může dosáhnout dvou tisíc

Podle indonéských úřadů zahynulo při zemětřesení na ostrovech západně od Sumatry na 1000 lidí. Počet obětí ale může dosáhnout dvou tisíc. Týmy záchranářů, kteří pátrají po lidech zasypaných ve zřícených domech, nyní bojují s časem. Francouzští hasiči například vyprostili na indonéském ostrově Nias tři dny po zemětřesení ze sutin třípatrového domu živého muže. Jinak záchranáři a domorodci nacházeli většinou jen mrtvá těla. Záchranné práce komplikuje chybějící těžká technika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení v Indonésii

zemětřesení v Indonésii | Zdroj: ČTK

Na ostrovech Nias, Simele a souostroví Banjak, které byly zasaženy nejvíce, pokračují záchranné práce. Týmy specialistů i obyčejní lidé pátrají v sutinách domů po pohřešovaných osobách, místní většinou holýma rukama. Kromě logistických problémů ztěžuje situaci neustávající déšť. Do oblasti už míří pomoc ze Singapuru a Austrálie s potřebným technickým vybavením. Jeho zprovoznění bude ale trvat ještě několik dní.

Situaci přímo na místě poopsal velvyslanec ČR v Indonésii Jaroslav Veselý, "Je stále nepřehledná, protože ve zřícených domech je celá řada obyvatel. Jsme v aktivním kontaktu přímo s guvernérem, neví o nikom z Čechů, kdo by měl nějaký problém."

Naopak úřady Nizozemska, Francie a Švédska potvrdily, že pohřešují několik svých občanů. Obyvatelé zničených obcí nyní přežívají hlavně v mešitách a školách. V nemocnici v Gunungsitoli chybí voda a elektřina a většina zdravotnického personálu uprchla v pondělí společně s dalšími obyvateli v obavách před cunami do kopců. Lidé zatím stále spí ve strachu z následných otřesů pod širým nebem. Zranění jsou vrtulníky dopravováni do nemocnic na Sumatře. To komplikuje naustávající déšť.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme