Počet obětí protestů v Uzbekistánu roste

Dramatický vývoj mají nepokoje v Uzbekistánu - bývalé sovětské republice ve Střední Asii. Přišlo při nich podle agenturních zpráv o život už 12 lidí a další 3 desítky jich byly zraněny. Protivládní protesty se zatím omezují jen na oblast města Andižanu na východě země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nepokoje v Uzbekistánu

nepokoje v Uzbekistánu | Zdroj: ČTK

Nepokojům předcházela pokojná demonstrace požadující propuštění 23 muslimských podnikatelů z vězení. Jsou podezřelí z šíření islámského extremismu. V noci skupina ozbrojenců zaútočila na vězení, kde byli obchodníci drženi, a osvobodila podle některých zdrojů několik tisíc vězňů.

V pátek se vzbouřenci shromáždili na hlavním náměstí Andižanu a požadovali odstoupení prezidenta Islama Karimova. Obsadili také sídlo místní samosprávy. Na to do nich začali přivolané vojenké posily střílet.

Jak Českému rozhlasu řekl velvyslanec v Taškentu Aleš Fojtík, mocenské síly se snaží město izolovat. Nelze proto předpokládat rozšíření protestů podobně jako nedávno v sousedním Kyrgyzstánu: "Spíš bych tipoval, že místní moc udrží tuto menší oblast a vše nasvědčuje tomu, že v současné době získává kontrolu a lokalizuje oblast."

Ozbrojenci žádají, aby se zprostředkování řešení jejich sporu s ústřední vládou a prezidentem Karimovem ujala Moskva.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme