Počet obětí v Japonsku může přesáhnout dvanáct tisíc

Nejhorší katastrofa od konce 2. světové války. Až na 12 tisíc obětí a na 100 tisíc záchranářů v akci. Takový je obrázek Japonska po pátečním ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami. Obavy panují i kvůli havárii v jaderné elektrárně ve Fukušimě. Jak přímo z místa uvádí zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, japonský kabinet varuje před explozí v budově reaktoru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé dostávají potraviny v evakuačním centru ve městě Sendai.

Lidé dostávají potraviny v evakuačním centru ve městě Sendai. | Zdroj: Reuters

Elektrárna ve Fukušimě se stále potýká s přehřívajícím reaktorem. Experti ho proto musí zalévat vodou a zároveň kvůli tlaku upustili i trochu páry, přesto i nadále hrozí nebezpečí výbuchu.

Podle mluvčího japonské vlády by prý ale případná exploze nahromaděného vodíku neměla ohrozit samotný reaktor.

Úřady v neděli vyhlásily stav ohrožení, tedy první, nejnižší stupeň, v další z jaderných elektráren. Jde o zařízení Onagawa na severovýchodě země. Úřady nicméně ujistily, že všechny tři tamní reaktory jsou pod kontrolou.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii naměřili v komplexu zvýšenou radioaktivitu. Zdrojem ale mohla být radiace uniklá z elektrárny ve Fukušimě. Problémy hlásí i jaderná elektrárna Tokai 2. Tam kvůli přívalové vlně tsunami přestalo fungovat čerpadlo chladícího systému. Záložní je ale v provozu a ochlazuje reaktor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Japonska informuje zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Pokračují také záchranné práce, do kterých se zapojila i řada zahraničních týmů, Spojené státy pak také poskytly svá plavidla včetně letadlové lodě USS Ronald Reagan sloužící jako základna pro vrtulníky pátrající po pohřešovaných osobách.

Posádce japonského torpédoborce se podařilo zachránit šedesátiletého muže, když ho objevila na otevřeném moři držícího se pouze kousku střechy z jeho domu, který spláchla vlna tsunami i s jeho ženou.

Sbírku na pomoc obětem zemětřesení vyhlásil Český červený kříž. Číslo účtu lidé najdou na internetových stránkách této humanitární organizace. Už od soboty lze přispět i do sbírek Armády spásy a organizace ADRA, které zřídily i takzvané dárcovské esemes.

Ty mohou lidé posílat na číslo 87777 ve tvaru DMS mezera armadaspasy, nebo DMS mezera Adra.

Člověk v tísni zatím své lidi do Japonska nevysílá a pravděpodobně nebude ani vyhlašovat sbírku.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme