Počet obětí v Japonsku roste. Trvá i jaderná krize

Premiér Naoto Kan prohlásil, že zemětřesení o síle devět stupňů Richterovy škály a následná vlna tsunami způsobily v Japonsku nejhorší krizi od konce druhé světové války. Obyvatelé postižených oblastí se nyní nejvíce obávají havárie v jaderné elektrárně ve Fukušimě, kde se opět zvýšila radiace. Problémy navíc hlásí i další tři atomová zařízení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z obcí v okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě už bylo evakuováno přes sto tisíc lidí. Všichni procházejí očistou a měřením radiace.

Z obcí v okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě už bylo evakuováno přes sto tisíc lidí. Všichni procházejí očistou a měřením radiace. | Zdroj: Reuters

Z obcí v okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě už bylo evakuováno přes sto tisíc lidí, mezi nimi i 25letý Fukušima Naojuki.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Japonsku Roberta Mikoláše přímo od jaderné elektrárny Fukušima.mp3

„Bál jsem se elektrárny, měl jsem strach z toho, co může nastat. Proto jsem vzal auto a odjel. Benzín mám jen na cestu zpět. V našem domě, kde bydlím, se zřítila část zdí, silnice jsou popraskané, nebylo dobré tam zůstávat,“ svěřuje se s tím, že vůbec netuší, kdy se vrátí domů.

Pracovníci elektrárny se neustále snaží ochlazovat reaktory, dnes ráno navíc byla opět hlášená zvýšená radiace. Mezitím pokračují i záchranné práce. Japonští vojáci a postupně i specialisté z různých zemí světa se ve zničených obcích na severovýchodním pobřeží snaží objevit známky života.

Jen v devastovaném Minamisanriku se pohřešuje na osm tisíc obyvatel, jeden z tamních mužů, který katastrofu přežil, záchranářům řekl jen tři slova: „Je to peklo.“

Robert Mikoláš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme