Počet obětí v jihovýchodní Asii stále roste - škody budou zřejmě nejvyšší v historii

Počet obětí ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii stále roste. Jen v Indonésii mohlo podle viceprezidenta Yusufa Kally zahynout až 25 tisíc lidí. Zhruba 30 tisíc osob se stále pohřešuje na ostrovech Nikobary a Andamany v Indickém oceáně. Mohutná přílivová vlna, která se zvedla po podmořském zemětřesení u ostrova Sumatra, zasáhla také Malajsii, Indii, Srí Lanku, Barmu, Bangladéš a některé státy na východním pobřeží Afriky. Potvrzeno je 25 tisíc mrtvých. Postižené země ale zatím nemají přesné údaje o tom, kolik lidí zahynulo. Do mnoha měst na západním pobřeží země, které zasáhla přívalová vlna tsunami nejsilněji, totiž ještě nedorazila pomoc a nikdo neví, jak tam situace vypadá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulník pátrá po obětech

vrtulník pátrá po obětech | Zdroj: ČTK

Turisty evakuují i vrtulníky

Mnohé oblasti stále zůstávají odříznuty od světa a úřady v Indonésii, Indii i v nejhůře postižené Srí Lance varují, že lidé, kteří jsou vedeni jako pohřešovaní, jsou mrtví. V Malajsii, Indii, Srí Lance a Thajsku zahynulo podle posledních oficiálních informací 700 zahraničních turistů. Tři své občany pohřešuje Slovensko. Úřady nemají informace o osudu jednoho muže a ženy na Srí Lance, zatím se také nepodařilo najít jednoho Slováka v Thajsku.

Turisté čekající na spoje do Evropy, v očích strach, utrpení i radost z toho, že se z postižených oblastí na východě a jihu ostrova dostali aspoň do metropole. Mezi nimi jsou i ranění, někteří dokonce jen s kusem látky omotaným kolem pasu. Tak vypadá situace na mezinárodním letišti v Kolombu. Záchranné týmy i srílanská armáda se mezitím snaží co nejvíce turisté dopravit do metropole, někdy i vrtulníky.

Ministerstvo zahraničí doporučuje českým občanům, aby zatím odložili cestu do oblastí zasažených zemětřesením. O pohřešovaných českých turistec a o jejich návratu domů píšeme zde.

Oblasti hrozí epidemie

Nejméně půl roku není podle hygieniků ani bezpečné navštěvovat katastrofou postižená místa. Podle ředitele pražské hygienické stanice Vladimíra Polaneckého v jihovýchodní Asii hrozí vážné infekční nemoci. "Tyto oblasti jsou typické pro endemické nemoci, třeba choleru. Bahno, voda, další množení komárů, to znamená malárii a další nemoci."

I Světová zdravotnická organizace varuje před vypuknutím epidemie, a to hlavně kvůli teplému počasí. Podle odborníků by mohly propuknout během několika dní. Rozšířit se může například tyfus, cholera nebo žloutenka typu E. Je proto nutné co nejrychleji odklidit mrtvá těla, která se v teplém podnebí začnou brzy rozkládat a mohou znečistit vodu.

Svět i Česko pomáhají

Dnes, ale také zítra a pozítří vypraví České aerolinie další letadla na Srí Lanku. Kromě pitné vody už ČSA poslaly na Srí Lanku humanitární pomoc z vlastních zdrojů v podobě balíčků první pomoci, hygienických potřeb a oblečení. Pomoci zemětřesením postižené jihovýchodní Asii chtějí i některé nevládní neziskové organizace. Společnost Člověk v tísni vyčlenila z fondu rychlé humanitární reakce základní částku 15 tisíc eur. Dnes bude z prostředků fondu vypravena z města Vavuniya, které leží ve vnitrozemí ostrova, první zásilka se základními potřebami, například přikrývkami, oblečením, pitnou vodou a rýží do dvaceti zcela zničených vesnic v okolí města Mullaittivu.

Zničující katastrofu vyvolalo v neděli kolem 8:00 místního času zemětřesení o síle až 8,9 stupňů Richterovy škály, které mělo epicentrum nedaleko indonéského ostrova Sumatra. Podle seizmologů se jednalo o nejsilnější zemětřesení na Zemi za posledních 40 let. Krátce po otřesech se až 800kilometrovou rychlostí na pobřeží přihnaly až desetimetrové přílivové vlny tsunami. Během několika minut zasáhly Indonésii, Thajsko, Malajsii, Srí Lanku, Indii, Bangladéš, Maledivské a Andamanské ostrovy.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Martin Drtina, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme