Počet obětí vražedné vlny může dosáhnout až 50 tisíc

Počet obětí včerejšího mohutného zemětřesení a následných přívalových vlnách tsunami se blíží už k 25.000 a panují obavy, že ještě značně poroste. Na indických ostrovech Andamany a Nikobary je pohřešováno na 30.000 lidí a pokud by se prokázalo, že jsou nezvěstní mrtví, dosáhla by děsivá bilance padesáti tisíc. Stoupá i počet obětí z řad cizinců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oběti katastrofy v Indonésii

oběti katastrofy v Indonésii | Zdroj: ČTK

Jak přímo z místa hlásí spolupracovník Radiožurnálu, reportér TV Prima Radim Vaculovič, v postižených oblastech stále panuje obrovský zmatek. Mrtvých je tolik, že záchranáři nestačí těla vyprošťovat, natož pak identifikovat.

Podle posledních zpráv nejvíce cizinců utonulo v Thajsku a na Srí Lance. Na jihu Thajska zatím objevili asi 1000 mrtvých a podle úřadů až třetina z nich mohou být zahraniční turisté. Na Srí Lance se hovořilo také o dvou mrtvých Slovenkách, později ale byly nalezeny živé mimo tuto zemi. Dvojice slovenských občanů je pohřešována v Thajsku.

Zemětřesení s intenzitou devíti stupňů Richterovy škály, označované seizmology za největší v uplynulých 40 letech, posunulo mohutné geologické kry pod mořem v oblasti severně od Sumatry. Následovala okamžitá odezva v podobě nesmírně rychlého přesunu milionů tun mořské vody.

K prvním obětem došlo jen několik minut poté, když první tsunami dorazily od epicentra otřesů na pobřeží indonéských ostrovů. "Pobřeží najednou zasáhla obrovská vlna a všichni začali bezhlavě běhat kolem dokola. Ti, kteří se nemohli pohnout, zejména děti, zůstali na místě pohlceni vlnou. Bylo to hrůzostrašné," posla stanici CNN očitý svědek katastrofy.

Pobřeží na jihu Thajska dosáhly tsunami asi hodinu po zemětřesení. Za další hodinu a půl už přílivové vlny decimovaly Indii a Srí Lanku vzdálené přes 1500 kilometrů. Tsunami zasáhly i Malajsii, Maledivy, Barmu a Bangladéš a později se dostaly až na pobřeží vzdáleného východoafrického Somálska, kde zahynuly stovky lidí.

Stále se množí otázka, zda vysokému počtu obětí nebylo možné alespoň částečně předejít tím, že v některých oblastech mohli být lidé včas varováni. Potvrzuje to i český potápěč Zdeněk Coubal, který se nacházel v jihovýchodní části Indie.

"Přeci jen Andamany leží 1200 kilometrů pořád ještě východněji od Indie, kam to dorazilo o hodinu a půl dřív, a vůbec žádné varování nepřišlo, přestože je tam vojenská posádka. Nevěřím tomu, že by tam nebyla žádná satelitní komunikace nebo něco podobného, co by varovalo východní pobřeží Indie," tvrdí český potápěč.

Představitelé některých asijských zemí dnes připustili naléhavost variování, které měli vydat okamžitě po zprávách o mohutném zemětřesení. Vlády ale trvají na tvrzení, že o skutečném rozsahu hrozby nevěděly, protože neexistuje žádný mezinárodní varovný systém, který by dokázal sledovat šíření vln vyvolaných zemětřesením.

Svět nezůstává k situaci v této části světa lhostejný. Do postižených zemí směřují ze zahraničí nejen soustrastná poselství, ale především humanitární pomoc. Jen EU přislíbila příspěvek ve výši tří milionů eur pro oblasti zasažené katastrofou. Slovensko posílá na Srí Lanku deset tun materiálu. Potřebné jsou zejména potraviny, voda a léky.

Jan Šmíd, Martin Hromádka, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme