Počet obětí výbuchů v Grozném stoupl na 61

Počet obětí pátečního sebevražedného útoku proti sídlu proruské čečenské vlády v Grozném stoupl na 61. Oznámil to čečenský premiér Michail Babič s tím, že číslo pravděpodobně ještě vzroste. Hospitalizováno zůstává 86 lidí, někteří ranění byli převezeni do nemocnic v Moskvě. Vyšetřovatelé zároveň uvedli, že ochrana budovy byla velmi nedbalá a že byl porušen zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch v Grozném | Foto: ČTK/AP

Dva automobily naložené výbušninami projely v pátek ochrannými bariérami a před hlavním vchodem do budovy, ve které mohlo pracovat až 200 lidí, vybuchly a zcela tuto čtyřpodlažní budovu zničily.

Vedení proruské vlády v Čečensku považovalo sídlo vlády v hlavním městě Grozném za nejlépe střeženou budovu v této separatistické republice. Vyšetřovatelé však tato tvrzení včera vyvrátili a uvedli, že budovy nebyla ani zdaleka tak dobře střežena, jak se mnozí domnívali. Ruský generální prokurátor Sergej Fridinskij řekl, že bude žádat odvolání představitelů odpovědných za ochranu budovy a města jako celku. Zároveň dodal, že s určitostí lze na základě vyšetřování říci, že byl porušen zákon související s ochranou a obranou budovy.

K sebevražednému útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ruské vedení však obvinilo z činu čečenského vůdce Aslana Maschadova. Ten vyjádřil prostřednictvím internetové stránky čečenských povstalců příbuzným obětí upřímnou soustrast a útok odsoudil.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme