Počet obětí záhadných kubánských útoků roste, zdravotní následky má nejméně 24 osob

Americké úřady zaregistrovaly další diplomatické pracovníky, kteří byli vystaveni záhadným útokům během svého pracovního působení na Kubě. V pátek o tom informovala mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Podle jejích slov má zdravotní následky nejméně 24 osob. Podle agentury AP už tak byla zasažena téměř polovina všech lidí, kteří působí na havanském velvyslanectví.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ambasáda v Havaně na Kubě. | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

„Lékaři pokračují v hodnocení zdravotního stavu lidí z ambasády a nemůžeme vyloučit, že budou zaznamenány další případy,“ uvedla v pátečním prohlášení mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová. Některé případy pocházejí již z loňského roku, ty nejnovější byly podle mluvčí registrovány na konci srpna, tedy několik týdnů poté, kdy dřívější útoky vyšly najevo a americké úřady je již vyšetřovaly.

Jako škrábání nehtů na tabuli. Agentura zveřejnila záznam akustického útoku na ambasádu USA na Kubě

Číst článek

Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po poškození mozku či nevolnost. Diplomaté byli – mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně – nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů. Vyšetřovatelé zprvu soudili, že jde o útoky akustickým zařízením, charakter zdravotních problémů některých obětí to však zpochybnil.

USA v reakci na útoky na počátku října vyhostily 15 kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu a omezily počet svých diplomatů na ostrově, kterých tam před zveřejněním zpráv o útocích působilo okolo 50. Prezident Donald Trump tento týden připsal odpovědnost za incidenty Kubě, která opakovaně odmítla, že by o nich věděla.

Washington a Havana mají komplikované diplomatické vztahy, které v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy byly po více než půlstoletí obnoveny. Jeho nástupce Trump má ale ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a částečně zvrátil některé vstřícné kroky Obamovy vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme