Počet obětí zemětřesení na Haiti stále roste

Měsíc dnes uplyne od ničivého zemětřesení na Haiti. Počet obětí se prozatím odhaduje na 230 tisíc, stále ale není konečný. Dvě stě padesát tisíc domů se při otřesech zřítilo a na ulicích nebo v provizorních táborech zůstává asi milión lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v táboře | Foto: Pavel Polák

Právě na tyto bezprizorní Haiťany by se teď podle Tomáše Mužíka z Člověka v tísni, který přímo na místě koordinuje humanitární pomoc, měla soustředit hlavní pozornost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Haiti na Rádiu Česko popsala tamní koordinátorka pomoci Markéta Kutilová ze společnosti Člověk v tísni

"Především potřebují jasnou odpověď na to, jaká bude jejich budoucnost v tom smyslu, že v současnosti není jasná strategie, zda se bude jednat o nějaké trvalejší osídlení, nebo zda z těch lokalit, kam se uchýlili, budou přesídleni, aby se tak dostali do hlavního města a začne rehabilitace jeho infrastruktury."

Přesný počet obětí lednového zemětřesení dnes stěží někdo zjistí. Odhady vlád i humanitárních organizací se různí. Mrtvá těla v prvních dnech nikdo neevidoval ani nesčítal, odklízela se z ulic v obavě ze šíření nemocí. Navíc pod troskami jsou i dnes, měsíc po zemětřesení, stále mrtvá těla.

Milion lidí bez střechy nad hlavou

Záchranné týmy ze zahraničí vyprostily z trosek pouze 135 živých lidí. Na ulicích bez střechy nad hlavou žije zhruba milión Haiťanů. Přežili peklo a teď na ně v nejbližších dnech čeká další těžká zkouška - blíží se období dešťů.

Humanitární organizace se obávají nemocí šířených moskyty a také zhoršení už tak špatných hygienických podmínek.

Aby se země vrátila zpátky do normálních kolejí - k tomu se snaží přispět i koordinátorka pomoci na Haiti Markéta Kutilová ze společnosti Člověk v tísni. Ve Světě o osmé Rádia Česko řekla, že se snaží vystavět deset dětských center, každé by mělo pomáhat zhruba 200 dětem. "V procesu už máme pět center s volno časovými aktivitami, protože školy jsou zavřené."

Kutilová také připomněla nebezpeční únosů dětí z Haiti. "Tomu se snaží zabránit zejména UNICEF. My, jako Člověk v tísni máme pět vycvičených lidí, kteří pomáhají tyto děti najít."

Milan Kopp, Ondřej Himmer, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme