Počet obětí zemětřesení na ostrově Jáva stoupá

Více než 3500 obětí, 12 tisíc zraněných a 200 tisíc lidí bez domova - to je večerní bilance ničivého zemětřesení v Indonésii. Hrozivá čísla patrně ještě vzrostou, protože někteří lidé své mrtvé příbuzné nenahlašují a rovnou je pohřbívají do hromadných hrobů. Otřesy o síle 6,2 stupně Richterovy škály zasáhly ostrov Jáva v okolí města Yogyakarta v časných ranních hodinách, kdy lidé ještě spali. Mezi mrtvými ani zraněnými nejsou hlášeni žádní občané České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pátrání v troskách budov | Zdroj: ČTK

Panika, strach, zmatek. Tak ráno krátce před šestou hodinou vypadala situace v Yogyakartě a jejím okolí. "Zemětřesení bylo velmi silné, mnohem silnější, než kdokoli z místních někdy zažil. Já sám jsem se probudil, když mne otřesy doslova vyhodily z postele. Vyběhl jsem ven, všude kolem byl křik, všichni běhali po ulici; v nastalé panice bylo těžké se zorientovat," popisuje první okamžiky po tragédii představitel místního koordinačního týmu pro katastrofy Ross.

Epicentrum bylo u nedalekého pobřeží, proto se lidé v prvních okamžicích snažili dostat dál do vnitrozemí nebo na vyvýšená místa v obavě před tsunami. Po rozednění začaly záchranné práce, které ale ztěžují zbořené mosty a poničené komunikace. Prezident Yudhoyono proto nařídil armádě, aby pomáhala s přepravou osob i s evakuací.

Kritický ale zůstává stav v nemocnicích: "Máme nedostatek pokojů, ošetřujeme doslova na koleni, výjimkou nejsou ani operace venku v autech. A také je nás málo. Potřebujeme další doktory a sestry," říká jeden z lékařů v Yogyakartě.

Přísun léků a dalšího materiálu komplikuje i poškozené letiště. Jedinou příznivou zprávou za celý den tak bylo, že vlna tsunami tentokrát nehrozila a že se není třeba obávat ani erupce blízké sopky Merapi, která své okolí ohrožovala v minulých dnech a týdnech.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme