Portugalsko 2:1 Česko

Počet obětí v Sýrii a Turecku vzrostl na 51 tisíc. Erdogan slibuje dokončení oprav do roka

Počet obětí únorového ničivého zemětřesení v Turecku vzrostl na 45 089, což je asi o 700 víc, než se doposud uvádělo. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na turecký úřad pro řešení následků katastrof AFAD. Celková bilance v Turecku a Sýrii tak činí zhruba 51 000 mrtvých.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení na pomezí Sýrie a Turecka srovnalo se zemí nejeden dům

Turecký prezident Erdogan slíbil, že obnovy po zemětřesení budou v zemi dokončeny během jednoho roku | Foto: Omar Haj Kadour | Zdroj: Lékaři bez hranic

Provincie na jihu Turecka a oblast na severu Sýrie zasáhly 6. února dva zničující otřesy o síle 7,7 a 7,6 stupně. V Turecku při nich utrpělo zranění více než 108 000 osob a statisíce lidí byly nuceny opustit domovy. Mnozí z nich stále bydlí ve stanech či v provizorních přístřešcích.

Pomáhal se svým psem hledat oběti v Turecku. ‚Nečekal jsem, že něco takového uvidím,‘ přiznává

Číst článek

Prezident Recep Tayyip Erdogan slíbil začít s obnovou v březnu a dokončit ji v průběhu jednoho roku, což řada odborníků označila za nerealistické. Ve středu v 10.00 SEČ by měl Erdogan přednést v parlamentu projev, jehož tématem bude zemětřesení a nadcházející prezidentské a parlamentní volby. Hlasování se musí uskutečnit do června a pro Erdogana představuje zatím největší politickou výzvu.

Podle úřadu AFAD se při únorovém zemětřesení v Turecku zřítilo nebo bylo vážně poškozeno více než 160 000 budov s 520 000 byty.

Z postiženého regionu, který byl zasažen více než 11 000 následnými otřesy, uprchly asi dva miliony lidí. AFAD uvedl, že vystavěl přes 350 000 stanů v 332 lokalitách. Na 162 místech byly postaveny kontejnerové domy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme