Počet obětí zemětřesení už stoupl na 23 tisíc

Počet obětí nedělní přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii stále roste. Státy v okolí Bengálského zálivu hlásí už téměř 23 tisíc mrtvých. Ani toto číslo ale podle záchranářů není konečné. Miliony lidí zůstaly bez přístřeší, úřady jen obtížně navazují spojení s odříznutými oblastmi. Mezi mrtvými je mnoho cizinců - nejvíce na Srí Lance a v Thajsku. V oblasti je i několik stovek českých občanů, podle dosavadních informací jsou všichni naživu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letovisko Patong po zemětřesení | Zdroj: ČTK

Katastrofu způsobilo velmi silné zemětřesení na dně Indického oceánu. To vyvolalo mohutné přílivové vlny tsunami, které zaplavily pobřeží několika států v oblasti. Nejvíce mrtvých je na Srí Lance, v Indonésii a v Indii. Na některých místech smetla voda do oceánu celé vesnice i s obyvateli. Stovky utonulých hlásí Thajsko. Mezi postižené státy patří i Barma, Bangladéš, Malajsie a Maledivy.

Záchranářské práce v postižených státech se opět naplno rozběhly s východem Slunce. Během noci oceán vyplavil na pobřeží další desítky mrtvých těl, často dětí a starých lidí. Nejhorší situace je stále na Srí Lance a v Indonésii, které byly epicentru otřesů nejblíže. V každém z těchto států opustilo své příbytky téměř milion lidí.

Na Srí Lance spláchla přílivová vlna do Indického oceánu několik vesnic. Lidé jsou naprosto zoufalí, mnohdy ztratili úplně všechno. Čekají na pomoc, která však do mnoha míst zatím nedorazila. Vláda se bojí drancování, do oblasti proto poslala 20 tisíc vojáků a v postižených místech vyhlásila zákaz nočního vycházení.

Stále roste i počet zahraničních turistů, kteří nepřežili řádění tsunami - v žádném případě dosud není konečný. Mnoho jich je stále nezvěstných. V postižených oblastech panuje obrovský zmatek. Mrtvých je tolik, že záchranáři je nestačí vyprošťovat, natož pak identifikovat. Podle posledních zpráv je nejvíce utonulých turistů v Thajsku a na Srí Lance.

Na jihu Thajska zatím objevili zhruba tisíc obětí nedělní přírodní katastrofy - podle úřadů až třetina z nich mohou být zahraniční návštěvníci. Oficiální údaje zatím uvádějí necelých 40. Přes 200 mrtvých turistů ohlásila Srí Lanka. Jelikož se ale ještě nepodařilo obnovit spojení se všemi ostrovy v Bengálském zálivu, je možné, že počet utonulých cizinců se ještě výrazně zvýší.

Idylické pláže v jihovýchodní Asii se během několika minut proměnily v zóny smrti a zkázy. Těžce byl zasažen i další z turistických rájů - Maledivy. Tamní situaci popsala Radiožurnálu delegátka cestovních kanceláří Natálie Rudolfová.

"V Malé už je situace v pořádku, ulice jsou uklizené, voda tady není, přivážejí stále další a další zraněné z ostatních ostrovů. Transfery z ostrovů moc nefungují, protože hydroplány se účastní záchranných prací, a v úvahu přicházejí jedině lodě. Ze vzdálenějších ostrovů je to dost problematické, takže někteří hosté můžou mít problémy dostat se sem na letiště - i když to je momentálně stejně zavřené."

Postižené země požádaly o mezinárodní pomoc. Lidem chybí oblečení, potraviny a pitná voda. Do nejvíce zasažených zemí míří tým OSN, který bude koordinovat mezinárodní pomoc. Červený kříž požádal o okamžité uvolnění 6,5 milionu dolarů na první podporu obětí. Peníze i materiální dary už slíbilo mnoho států světa.

Zničující katastrofu vyvolalo v neděli kolem 8:00 místního času zemětřesení o síle až 8,9 stupňů Richterovy škály, které mělo epicentrum nedaleko indonéského ostrova Sumatra. Podle seizmologů se jednalo o nejsilnější zemětřesení na Zemi za posledních 40 let.

Krátce po otřesech se až 800kilometrovou rychlostí na pobřeží přihnaly až desetimetrové přílivové vlny tsunami. Během několika minut zasáhly Indonésii, Thajsko, Malajsii, Srí Lanku, Indii, Bangladéš, Maledivské a Andamanské ostrovy.

Marika Táborská, Petra Steinerová, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme