Počet politických zadržení na Kubě loni prudce stoupl

Politických vězňů na Kubě opět přibývá. Tamní režim zatýká své odpůrce dokonce stále častěji. Za loňský rok počet politických vězňů prudce stoupl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raúl Castro, prezident Kuba | Zdroj: ČTK

Letošní čísla by měla být ještě horší. Loni bylo zadržených přes 6,5 tisíce, o rok dříve kolem čtyř tisíc.

Zatímco Fidel Castro jakožto ideolog dával přednost exemplárním trestům a nechával uvěznit méně lidí ale na delší dobu, jeho bratr Raúl podle Pavly Holcové z organizace Člověk v tísni je spíše praktik.

„Nastolil spíš každodenní šikanu, zavírá mnohem víc lidí, až stovky měsíčně, na pár dní, na týden, některé na měsíc, aniž by se kdy dostali k nějakému soudu,“ vysvětluje Holcová.

Na Kubě platí „náhubkový zákon“, na jehož základě se uvězňuje za napomáhání nepřátelské propagandě. Často se pak zavírá s odůvodněním prevence, aby dotyčný v budoucnu nemohl spáchat trestní čin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Kubě mluvila Pavla Holcová z organizace Člověk v tísni

Disidenti mohou strávit za mřížemi bez formálního obvinění měsíc i půl roku. Průměrná doba je podle Holcové zhruba týden.

Kubánský režim se pak kromě vězení snaží potlačit opozici šikanou a zastrašováním rodin politických odpůrců.

Organizace Člověk v tísni se na Kubě angažuje a usiluje o podporu tamní občanské společnosti.

„Snažíme se podpořit každého, kdo se pokouší žít, aniž by spoléhal na to, že všechno zařídí režim, to znamená od humanitárních projektů jako je podpora starých lidí, po podporu disidentů, aby systematizovali svou práci,“ dodává Holcová.

Kryštof Ježek, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme