Počet poprav podle Amnesty International loni ve světě stoupl

Počet potvrzených poprav ve světě minulý rok stoupl. Ubylo naopak zemí, které exekuce vykonaly. Ve své nejnovější statistice to uvádí organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amnesty International

Amnesty International | Foto: Amnesty International ČR

V roce 2011 bylo popraveno 676 lidí ve 20 zemích světa. V roce 2010 to bylo jen 527 poprav, ale ve 23 zemích. Za nárůstem stojí hlavně některé blízkovýchodní země, kde počty poprav loni stouply téměř o 50 procent.

Nejvíc lidí – 360 – poslal na smrt Írán, následovaný Saúdskou Arábií, Irákem a Jemenem. Naopak Japonsko loni poprvé za 19 let nepopravilo jediného odsouzeného.

„Írán údaje úplně nezveřejňuje, takže my uvádíme nejmenší možné množství, které jsme byli schopni zjistit a ověřit,“ říká mluvčí české pobočky Amnesty International Kateřina Šaldová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O popravách mluvila ve Světě o jedné mluvčí české pobočky Amnesty International Kateřina Šaldová

Nárůst poprav v těchto zemích souvisel v loňském roce i s nepokoji, které byly spojeny s arabským jarem.

„Určitě to s tím také souviselo. Mohla být popravena řada lidí, kteří nebyli pohodlní režimu. V těch zemích nefungují spravedlivé soudy. Lidé jsou ale také popravováni za zločiny, které souvisejí například s rouháním nebo čarodějnictvím - to je třeba Saudská Arábie - nebo za drogové delikty, jako například Írán,“ vysvětluje Šaldová.

Už tradičně ale vůbec nejvíc odsouzených posílá na smrt Čína. Ta podle AI popravuje ročně daleko více lidí než zbytek světa dohromady. Přesná čísla ale Peking tají.

Amnesty International ale chválí Čínu za to, že zrušila trest smrti za 13 zločinů. Dále pak sjezd komunistické strany zavedl opatření proti mučení ve věznicích, posílil pravomoci obhájců a zaručil, že obvinění v hrdelních případech budou vůbec nějakého obhájce mít.

Popravuje i Amerika. Jako jediná z G8

Na předních místech notoricky nechvalně známého žebříčku se pravidelně umísťují i Spojené státy.

„Za minulý rok popravily méně lidí než v předchozím roce. Je to jediná země G8, která stále trest smrti vykonává,“ dodává Šaldová.

Počet poprav klesá, mimo jiné i proto, že farmaceutické firmy postupně odmítají dodávat chemikálie do smrtících injekcí, protože výrobci léků nechtějí být spojováni se smrtí.

V Evropě zůstává jedinou zemí, která odsouzené posílá na smrt, Bělorusko. Minulý rok v této zemi popravili dvě osoby.

Když Amnesty International svou kampaň v 60. letech minulého století začínala, tak pouze devět států zakázalo trest smrti. Dnes jich je polovina ze 198. Navíc většina zemí, které trest smrti mají, ho nevyužívá nebo existuje pro výjimečné případy.

Igor Maňour, Lubica Bergmanová, Helena Berková, Ondřej Bouda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme