Počet požárů se v Rusku snížil, kritická je situace u Moskvy

Poprvé tento týden se hasičům v Rusku povedlo snížit počet lesních požárů. Uhasili jich víc, než se nově rozhořelo. Zatímco na Uralu a v Povolží se boj s ohněm vcelku daří, situace kolem Moskvy je kritická.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požáry v Rusku | Foto: Lenka Kabrhelová

Moskvu dnes sužovala rekordní, čtyřicetistupňová vedra. Ruská metropole ale trpí i jinak. Dál se nad ní vznáší kouř z požárů okolních lesů a rašelinišť.

Množství škodlivých částic ve vzduchu překračuje obvyklé hodnoty až pětadvacetkrát a lékaři Moskvanům radí držet se doma nebo vycházet s rouškou přes obličej. Kouř už je cítit i v metru.

V Kolomně poblíž hlavního města ohrožoval oheň armádní centrum včasné výstrahy proti raketám. Úplně shořela nedaleká základna armádních výsadkářů. Počet mrtvých se zvýšil na 52.

Pomoc ze zahraničí

Pomoc Rusku nabízejí další a další země. Kazachstán, Bulharsko, Polsko, Německo a seznam stále není konečný. V okolí federálního jaderného centra v Sarově pomáhají Arménci, likvidace požáru v citlivé oblasti sice pokročila, ale podle odborníků zdaleka není vyhráno.

„Formují se mezinárodní skupiny pro boj s požáry, jak pozemní, tak letecké,“ říká Jurij Bražnikov z ministerstva pro mimořádné situace. Zapojila se ukrajinská letadla a požární letouny poslala také Itálie.

Jitka Malá, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme