Počet střetů mezi migranty v řeckých táborech roste, po nepokojích na Lesbu jsou desítky zraněných

Řecká policie evakuovala uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos. Po potyčkách mezi migranty z různých zemí totiž v hot spotu Moria začalo hořet, plameny zachvátily stany i jeden z obytných kontejnerů. Střety mezi uprchlíky v Řecku jsou přitom stále častější. Někteří migranti se podle úřadů brání deportaci do Turecka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos (foto z listopadu 2015)

Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos (foto z listopadu 2015) | Zdroj: Reuters

Nepokoje v uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos, kde jsou asi tři tisíce běženců, si vyžádaly několik desítek zraněných, tři z nich skončili v nemocnici. Polovina tábora je zničená, policisté a hasiči situaci zklidnili až odpoledne.

Vše rozpoutal incident mezi Pákistánci a Afghánci kolem půlnoci, kdy se skupinky mužů začaly navzájem obviňovat ze sexuálního obtěžování žen a dětí, a také z krádeží jídla. Policie zasáhla pozdě. Její velitelé však říkají, že jsou už vyčerpaní, že situaci těžko zvládají, proto hlídají hlavně tu část tábora, kde jsou ubytovány děti bez rodičů.

K incidentům ale dochází i v táborech v dalších částech Řecka. Například u města Kilkis, kam byli převezeni běženci z tábora Idomeni, došlo před dvěma dny k napadení Syřanů Iráčany. Čtyři z nich skončili zranění v nemocnici. Na jiném místě na severu Řecka byl zase postřelen jeden Pákistánec.

Řecká vláda zakázala novinářům vstup do těchto táborů, a tamní média ji proto obviňují z toho, že se snaží vše ututlat.

Úřady se snaží běžence z různých zemí od sebe oddělit, například na bývalém letišti Eliniko u Atén přežívají v tuto chvíli čtyři tisíce běženců, 90 procent z nich pochází z Afghánistánu. Řecké úřady však nemají dostatek kapacit, vše probíhá neorganizovaně a v některých táborech už působí i mafie.

Prokuratura tak nyní například šetří žalobu starosty Elinika na neznámého pachatele kvůli údajné dětské prostituci. Přesněji, že k ní někdo nezletilé migranty nutí.

Na druhé straně se ale obyčejní Řekové snaží uprchlíkům maximálně pomáhat, jsou s nimi solidární a zároveň říkají, že by vláda Alexise Tsiprase měla tento problém skutečně začít rychle řešit.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme