Počet útoků v Donbasu se po vyhlášení příměří razantně snížil

Ukrajinská armáda i proruští separatisté v Donbasu zatím víceméně respektují příměří. To vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko a platí od čtvrtka. Porošenko během středeční návštěvy východoukrajinského Mariupolu oznámil, že příměří v Donbasu podporují OBSE, Francie i Německo, které se spolu s Ruskem snaží řešit ukrajinský konflikt v rámci takzvané normandské čtyřky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník se svým psem na Donbasu | Zdroj: Reuters

Velení ukrajinských sil oznámilo, že jednotky proruských separatistů celkem šestkrát ostřelovaly ukrajinské pozice z těžkých zbraní. Ukrajinská armáda podle tohoto prohlášení palbu neopětovala. Intenzita útoků se ale razantně snížila.

Den před začátkem příměří pozorovatelé OBSE zaznamenali 95 útoků vedených z obou stran v Doněcké oblasti a 155 explozí v sousední Luhanské oblasti. Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Rusko bude dodržování příměří všemožně podporovat.

Podle agentury TASS jde už o deváté příměří na východní Ukrajině od podzimu 2014. To předchozí začalo na konci dubna. Nejdřív ho narušovaly jen drobné incidenty, ty ale později přerostly v prudké boje.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme