Počet vztyčených prstů odhaluje politické názory Egypťanů. Kvůli symbolu ale mohou přijít i o práci

Egypt politikou žije a na náměstích a ulicích se při různých shromážděních skandují často velmi nápaditá hesla. O politizaci egyptské společnosti ale svědčí i nonverbální poznávací znaky stoupenců různých směrů – například symbolika prstů, která se v zemi bere velmi vážně a může mít i nepříjemné následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu Muhammada Mursího v Káhiře | Foto: Amr Nabil | Zdroj: ČTK

Na náměstí Tahrír si přišli lidé různého politického přesvědčení připomenout oběti policejní střelby před dvěma roky. Teď tu na sebe pokřikují a rukama si ukazují různá znamení.

„Tohle je momentálně symbol stoupenců generála Sísího. To je jako na znamení, že zvítězil nad Muslimskými bratry,“ ukazuje mladý aktivista Ámir dva prsty do véčka jako vítězství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vážně se bere symbolika prstů v Egyptě, zjišťoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Naopak opoziční roli získal symbol čtyř vztyčených prstů. „Čtyři prsty, to je symbol Muslimských bratří a obecně islamistického proudu. Je to podle čtvrti Rabaa Adavíja, kde byl islamistický protest, který pak rozehnali,“ vysvětluje Ámir.

Rabaa totiž znamená arabsky „čtvrtá“ a oblast nese jméno islámské světice, která byla čtvrtou dcerou svých rodičů.

V egyptské prstové symbolice, stejně jako v ulicích, se ale začíná objevovat něco třetího. „Tito, co vidíš, to je třetí proud. Ti ukazují tři prsty – jeden proti starým strukturám, druhý proti armádě a třetí proti Muslimskému bratrstvu. Trojka taky jako třetí proud.“ A s tím zjevně sympatizuje i Ámir, který symboliku vztyčených prstů objasňuje.

Véčko pro generála Sísího a armádu | Foto: Štěpán Macháček

Symbolika má první oběti

Jenže prstová symbolika už má i své oběti. Fotbalista klubu Ahlí Ahmad Abdaz-Záhir právě sází gól do branky jihoafrických orlandských pirátů a své fanoušky zdraví nenápadnými čtyřmi prsty. A právě za to dostal od klubu distanc. Podle ministra sportu je to nepřípustné míchání politiky a sportu.

Z podobného důvodu zakázal ministr školství po dva týdny vykonávat činnost učiteli základní školy v jedné egyptské oáze. Ale problémy jsou i naopak. Ve městě Kafr Šajch v egyptské deltě odmítl lékař, zřejmě sympatizant Muslimského bratrstva, ošetřit několikaměsíční dítě. Jeho rodiče ho totiž pojmenovali Sísí podle generála, který teď de facto Egyptu vládne.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme