Počet žen v indickém parlamentu možná zvýší nový zákon

Indický parlament začal projednávat návrh zákona, který stanovuje třetinovou kvótu pro počet žen v této instituci. Podle agentury AFP se zákonem souhlasí vládnoucí Indický národní kongres i část opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombaj. | Foto: Khalil Baalbaki

Některé socialistické strany se ale bojí toho, že by posty byly obsazovány ženami z vyšších kast. Níže postavené ženy by pak neměly šanci. O zavedení zákonných kvót pro poslance se v Indii jedná už od roku 1996, kdy byl zákon poprvé představen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projednávání zákona, který stanovuje třetinovou kvótu pro počet žen v indickém parlamentu, mluvil na Rádiu Česko Jaromír Marek ze zahraniční redakce Českého rozhlasu 1- Radiožurnálu.

Podle Jaromíra Marka ze zahraniční redakce Českého rozhlasu 1- Radiožurnálu má ale zákon nyní velkou šanci být schválen: "Všichni věří, že za těch 14 let, kdy se zákon snaží indickým parlamentem projít, by šance měla být největší. I když podle dnešního jednání v dolní komoře je jasné, že tábor odpůrců je velký a hlasitý."

Dnešní jednání dolní komory totiž bylo velmi bouřlivé a muselo být asi čtyřikrát přerušeno. "Odpůrci zákona návrh demonstrativně roztrhali na kusy a jeden z nich se dokonce snažil vyšplhat k předsednickému stolku a vytrhnout z ruky předsedajícího mikrofon. Nakonec bylo jednání odročeno na zítřek," popsal situaci v indickém parlamentu Marek.

Pokud by byl zákon opravdu schválen, musel by se počet žen v parlamentu zvýšit přibližně třikrát. V současné době je v dolní komoře parlamentu, která má 543 křesel, 61 žen. V horní komoře, která má 248 křesel, jich je pouze 21.

Politika v Indii je téměř výhradně výsadou mužů, ale nyní má Indie prezidentku a jednou ze slavných žen v indické politice byla i ministerská předsedkyně Indíra Gándíová.

Jaromír Marek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme