Pochod kubánských Dam v bílem byl brutálně potlačen

Kuba zažívá tento týden nebývale silné protesty opozice. Do havanských ulic vyrazily v pondělí na sedmidenní pochod Dámy v bílém. Hnutí žen nebo příbuzných disidentů takto připomíná sedm let, které uplynuly od jejich uvěznění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánské Dámy v bílém demonstrují za propuštění svých manželů, politických vězňů.

Kubánské Dámy v bílém demonstrují za propuštění svých manželů, politických vězňů. | Zdroj: ČTK

Jejich protestní akce ale nenechala chladné stoupence vlády, stovky z nich se včera pokusily jejich pochod v Havaně přerušit. Podle slov vedoucí projektu pro Kubu humanitární organizace Člověk v tísni, Malvíny Hladké, nejsou podobné protesty neobvyklé: "Jde spíš o to, že jsme se o nich nedozvěděli. Dámy v bílém se totiž setkávají každou neděli a v míru procházejí ulicemi. Nešlo tedy jen o oslavu 7 let."

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci Dam v bílém informuje Malvína Hladká z Člověka v tísni.

"Jediná výjimka byla v tom, že akce začala už v pondělí a mělo to trvat 7 dní. Evidentně to 7 dní trvat nebude, protože kubánská vláda zasáhla velmi krutě," dodává humanitární pracovnice Malvína Hladká.

Dámy v bílém tričku s fotografiemi vězňů

Název Dámy v bílém vzpomíná podle Hladké zřejmě na dámy, které nosily bílé ručníky v Argentině v době vlády Augusta Pinocheta. Bílá je zároveň barva míru a dámy tak chtějí vyjádřit podporu a solidaritu s politickými vězni.

Na skupinku přibližně čtyřiceti Dam v bílém zaútočily stovky stoupenců kubánské vlády. Malvína Hladká si myslí, že šlo pravděpodobně o akci řízenou vládou a ne o spontánní akci veřejnosti. "Křičela se slova, která byla naučená a není to nic neobyčejného."

Dámy v bílém požadují propuštění oponentů komunistického režimu. Ti jsou ve vězení už sedmý rok. V březnu 2003 odsoudil kubánský soud 75 představitelů demokratické opozice k dlouhým trestům vězení, na 10 až 28 let.

Budoucnost Bílých dam

Podle Hladké umírá naděje poslední, ale je dodává, že kubánská vláda neudělala žádný vstřícný krok. Situace se ještě vyostřila tím, že poslední osvobozený vězeň byl propuštěn až po smrti. Orlando Zapata Tamayo totiž ve vězení držel hladovku a po více než 80 dnech vysílení podlehl.

Organizace Člověk v tísni doufá, že Dámám v bílém se podaří přestát i brutální zatýkání, jehož se tento týden staly obětí. Podpořit by je mohlo i vyjádření Evropské unie, která ocenila jejich práci a vytrvalost Sakharovovou cenou.

Václav Sochor, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme