Pochod neonacistů v Drážďanech prý skončil předčasně, lidé zablokovali cesty

Drážďanské zvony opět připomněly výročí bombardování města. Lidé v kostelích se připojili tichou vzpomínkou a v 18 hodin obepnul přes tři a půl kilometrů dlouhý lidský řetěz centrum města. Tisíce obyvatel se zároveň zapojily do protestu proti pravicovým extrémistům, kteří večer pochodovali městem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řetěz lidí v Drážďanech | Zdroj: Reuters

Ti zveličují utrpení Drážďan a šíří nesmyslná čísla o počtech obětí. Prý jich bylo kolem 300 tisíc, podle historiků ale maximálně 25 tisíc.

Letos se ale pochod konal na pozadí nedávno odhalených vražd tureckých a řeckých obchodníků zabitých neonacistickou skupinkou ze Cvikova.

Pravicovým extremistům se tak postavila velmi silná demonstrace obyvatel Drážďan, zapojily se celé rodiny i s kočárky.

Lidé zablokovali neonacistům cesty a ti svůj pochod údajně předčasně ukončili. Do města jich také dorazilo méně, než se očekávalo, zhruba 1500. Už od poledne město připomínalo policejní pevnost. Saské těžkooděnce doplnily posily z Braniborska a Berlína.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzpomínkovém dni v Drážďanech a pochodu neonacistů mluvila ve Stalo se dnes zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Přijeli také politici z Berlína. Strana Zelených vyslala do města celé své vedení. Starosta Drážďan se nechal slyšet, že lidský řetěz jednou za rok nestačí a bojovat proti pravicovému extrémismu je třeba každý den.

Místní si tak ale kladou otázku, proč město pochod neonacistů s hořícími pochodněmi vůbec povoluje. V německých médiích se také letos objevovala výhrada vůči pořádání podobného vzpomínkového dne.

Němci kritizují, že byla vybombardována většina německých měst, a například v Hamburku bylo i více obětí než v Drážďanech. Kurátorovi drážďanského vojenského muzea se nelíbí, že místní zcela vymazali svou fašistickou minulost.

Příčinou může být fakt, že se město po válce ocitlo v sovětské zóně a nálet byl ruskou propagandou zobrazován jako útok Západu. Podle mnohých je to také důvod, proč má v Drážďanech neonacistické hnutí tak silnou základnu.

Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme