Tisíce Slováků vyšly kvůli vraždě Jána Kuciaka znovu do ulic, vadí jim současné poměry na Slovensku

Několik tisíc lidí se sešlo v pátek v Bratislavě na další demonstraci proti poměrům v zemi po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Akci svolali organizátoři z iniciativy Za slušné Slovensko ještě před čtvrteční policejní razií, po které byly z úkladné vraždy obviněny tři osoby. Podobné demonstrace byly svolány i do dalších měst.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Páteční pochod proti poměrům v zemi po vraždě novináře Jána Kuciaka.

Páteční pochod proti poměrům v zemi po vraždě novináře Jána Kuciaka. | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

V centru slovenské metropole se dav lidí shromáždil na jednom z náměstí. Demonstranti se pak vydali na zhruba půl hodiny trvající pochod k budově parlamentu, kde protest pokračoval. Mnozí z demonstrantů měli po celou dobu pochodu zapnutou svítilnu na mobilním telefonu, jak k tomu vybídli organizátoři akce.

„Je to sedm měsíců od okamžiku, kdy jsme se setkali poprvé. Spojila nás vražda dvou mladých lidí. Věříme, že zásah policie povede k dopadení vrahů. Pro nás všechny je klíčové, abychom znali objednavatele vraždy,“ řekli z podia organizátoři demonstrace Karolína Farská a Juraj Šeliga.

Tři z osmi zadržených při razii v kauze Kuciak byli obviněni z úkladné vraždy

Číst článek

Šeliga uvedl, že právě vyšetřování dvojnásobné vraždy ukáže, zda bude Slovensko zemí, kde vládne právo, nebo mafie. Podle Farské nový premiér Peter Pellegrini po výměně vlády po Kuciakově vraždě sliboval, že udělá všechno pro obnovu důvěry lidí ve stát, ale nic z toho nebylo naplněno.

Z davu se v reakci ozval pískot a výkřiky namířené proti nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie jejímž místopředsedou je Pellegrini.

Šéf Směru-SD Fico v březnu rezignoval na post premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě Kuciaka a jeho partnerky. Tříčlenná koalice pak vytvořila novou vládu, ve které zůstala většina ministrů Ficova kabinetu. K výměně došlo například v čele ministerstva vnitra i ve vedení policie.

Podobný protest jako v Bratislavě se v sobotu konal také v Košicích na východě země. Na shromáždění v tomto druhém největším slovenském městě přišly podle serveru SME.sk až dva tisíce lidí.

Iniciativa Za slušné Slovensko stála po Kuciakově vraždě za největšími demonstracemi na Slovensku od pádu komunismu v roce 1989. Protivládních protestů se tehdy účastnily desítky tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme