Pochodem živých si v Polsku připomněli oběti holokaustu

Dnes, v Den šoa a hrdinství, který je připomínkou povstání ve varšavském ghettu v roce 1943, četli Židé jména obětí holokaustu. Za druhé světové války jich zahynulo šest milionů, z českých zemí osmdesát tisíc - téměř devadesát procent těch, kteří tady žili. Památku obětí holokaustu si připomněli přímo v Polsku už patnáctým Pochodem živých. Cestou smrti z bývalého koncentračního tábora Auschwitz do tábora Birkenau dnes prošly tisíce převážně mladých lidí s izraelskými a polskými vlajkami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod živých

Pochod živých | Zdroj: ČTK

Pochod živých tradičně začal troubením šofaru - tedy beraního rohu. Tříkilometrovou Cestou smrti z Osvětimi do Březinky prošlo sedm tisíc mladých Židů z celého světa, 1500 Poláků a několik desítek bývalých osvětimských vězňů.

Pochodu živých se zúčastnil také předseda izraelského parlamentu, bývalý premiér a nositel Nobelovy ceny za mír Šimon Peres. Nepotvrdily se informace o příjezdu kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera.

Hlavní část pietní akce se konala u Pomníku obětem holocaustu, na konci železniční vlečky, po které transporty přivážely Židy do plynových pecí, stojících hned vedle kolejí. Mladí Židé měli možnost srovnat to, co dosud znali jen z knížek, s realitou - cestou kolem desítek vězeňských bloků, kolem stěn smrti a plynových komor poprvé na vlastní oči viděli, jaký osud byli lidé schopní připravit jiným lidem.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme