Pochodu veteránů a sympatizantů SS se v Rize zúčastnily tisíce lidí

FOTKY V ČLÁNKU. Přibližně 2000 účastníků války a jejich sympatizantů se v Rize sešlo na každoročním pochodu na oslavu lotyšských veteránů, kteří za druhé světové války bojovali po boku německých nacistů proti sovětské armádě. Tato akce vždy vyvolá kritické reakce Ruska a různé protestní protiakce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rigou prošlo několik tisíc veteránů a sympatizantů SS | Zdroj: Reuters

Zástup se za slunečného, byť chladného počasí vydal jako vždy se silnou asistencí policie na pochod hlavním městem až k památníku Svobody. Tam účastníci položili věnce a květiny k uctění památky zhruba 50 000 Lotyšů, kteří padli v bojích proti sovětským jednotkám.

Na rozdíl od předešlých roků se letos v Rize uskutečnily jen menší jednotlivé protesty, vážnější incidenty nebyly hlášeny, uvedla agentura DPA. Policie zadržela pět lidí.

Takzvaný den legionářů je v zahraničí kritizován jako oslava nacismu. V legii patřící k jednotkám SS fašistického Německa bojovalo kolem 140 000 Lotyšů a třetina z nich zahynula buď v bojích, nebo v ruských zajateckých táborech. Také na straně sovětské armády bojovalo kolem 130 000 Lotyšů, z nichž asi čtvrtina padla.

Rigou prošlo několik tisíc veteránů a sympatizantů SS | Foto: Reuters

Rigou prošlo několik tisíc veteránů a sympatizantů SS | Foto: Reuters

Rigou prošlo několik tisíc veteránů a sympatizantů SS | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme