Pochody oranžistů byly letos bez incidentů

V mnoha městech po celém Severním Irsku se konaly tradiční pochody členů Oranžského řádu u příležitosti výročí bitvy u Boyne v 17. století. Tuto událost chápou protestanté jako historickou porážku katolíků. Akce jsou vyvrcholením sezóny protestantských pochodů, které se letos obešly bez rozsáhlých nepokojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek, tradiční pochody oranžistů se uskutečnily den před obnovením rozhovorů, které mají posunout z mrtvého bodu realizaci mírové dohody o Severním Irsku. Premiéři Velké Británie a Irska ve středu po třídenním jednání vyjádřili naději, že klíčové otázky lze vyřešit. Hlavními spornými body zůstávají odzbrojení teroristických skupin IRA, reforma severoirské policie a demilitarizace britské armády. Letošní pochody oranžistů se obešly bez větších výtržností a nepokojů, které byly typické v minulých letech. Nicméně v Portadownu byla policie nucena použít vodní dělo, když na ni dav protestantů začal házet zápalné lahve.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme