Pochody oranžistů byly letos bez incidentů

V mnoha městech po celém Severním Irsku se konaly tradiční pochody členů Oranžského řádu u příležitosti výročí bitvy u Boyne v 17. století. Tuto událost chápou protestanté jako historickou porážku katolíků. Akce jsou vyvrcholením sezóny protestantských pochodů, které se letos obešly bez rozsáhlých nepokojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek, tradiční pochody oranžistů se uskutečnily den před obnovením rozhovorů, které mají posunout z mrtvého bodu realizaci mírové dohody o Severním Irsku. Premiéři Velké Británie a Irska ve středu po třídenním jednání vyjádřili naději, že klíčové otázky lze vyřešit. Hlavními spornými body zůstávají odzbrojení teroristických skupin IRA, reforma severoirské policie a demilitarizace britské armády. Letošní pochody oranžistů se obešly bez větších výtržností a nepokojů, které byly typické v minulých letech. Nicméně v Portadownu byla policie nucena použít vodní dělo, když na ni dav protestantů začal házet zápalné lahve.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme