Při požáru budovy Grenfell Tower v roce 2017 hasiči chybovali, ukázala první část vyšetřování

První etapa vyšetřování požáru výškové budovy Grenfell Tower poukázala na chyby, kterých se záchranné složky při zasahování dopustily. Podle vyšetřovací komise pochybily jak v evakuaci obyvatel, tak v komunikaci mezi sebou během zásahu. Případem se zabýval The Guardian i BBC.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotníci a policisté během minuty ticha za oběti požáru v Grenfell Tower.

Zdravotníci a policisté během minuty ticha za oběti požáru v Grenfell Tower. | Zdroj: Reuters

Na následky požáru výškové budovy Grenfell Tower, ke kterému došlo 24. června 2017, zemřelo 72 lidí. Nyní vyšetřovací komise zveřejnila první zprávu, podle níž hasiči při zásahu u požáru opakovaně chybovali, jak uvedl The Guardian.

Cílem vyšetřování bylo zjistit příčinu požáru, jakým způsobem se oheň rozšířil po budově a jak při zásahu reagovaly záchranné složky. Zpráva uvádí, že velitelé neměli požadovaný výcvik, záchranné složky mezi sebou špatně komunikovaly a chyběly jim evakuační plány. Oheň prý vzplál v bytě číslo 16. Důvodem mělo být selhání elektřiny v mrazničce. Pak se plameny rozšířily na vysoce hořlavou nedávno rekonstruovanou fasádu budovy, odtud pak do dalších bytů. 

Vydával se za oběť tragického požáru Grenfell Tower. Britský soud ho poslal na šest let do vězení

Číst článek

Vyšetřovatel případu sir Martin Moore-Bick viní nejen špatné materiály, ale i reakce záchranných složek, ve kterých našel systematické chyby. „Vzdávám hold zasahujícím hasičům - jejich odvaze a smyslu pro povinnost. Mám ale výhrady k jejich postupu a organizaci zásahu. Povolaní velitelé nebyli trénovaní na boj s požáry vysokých budov a nevěděli, jak správně postupovat,“ uvedl.

To popisuje i zpráva vyšetřující komise. Hlavní rada uvězněným obyvatelům podle ní zněla 'Zůstaňte na místě' a to i v době, kdy lidé ještě mohli uniknout po schodech. Přestože celá zpráva čítá 850 stran, popisuje pouze první část vyšetřování. Druhá část vyšetřování začne v lednu, potrvá 18 měsíců a budou během ní svědčit zástupci městské části, které budova patří a stavební společnost, která Grenfell Tower rekonstruovala. 

Memento Grenfell Tower: Británie dá 400 milionů liber na odstranění hořlavých obkladů budov

Číst článek

Stovky pozůstalých i přeživší tragédie sdružuje skupina Grenfell United. Po zveřejnění výsledků vyšetřování vyzvala Londýnský hasičský sbor, aby se neskrýval za odvahu hasičů a čelil důsledkům svých chyb. Stanoviska pozůstalých zveřejnil server BBC. Skupina Grenfell United rovněž uvažuje o žalobě autorů rekonstrukce budovy. Domnívá se, že použití nebezpečných materiálů budovu změnilo ve smrtelnou past.

Šéfka londýnských hasičů vyjádřila hluboký zármutek nad tím, že se nepodařilo zachránit více lidí. Postup hasičů v této situaci však hájí. Případu se věnuje i policie, která má podezření na několikanásobné zabití. Svoje závěry zveřejní až po ukončení vyšetřování. Podle zprávy se teď vláda i hasiči musí z celé tragédie ponaučit. 

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme