Pochybuji, že by se chtěl po zemětřesení někdo vracet, říká lékárník ze zničeného Accumoli

„Je to opravdu veliký rozdíl, před a po,“ říká lékárník Pierro po návratu do zemětřesením postiženého městečka Accumoli. Podobně přicházejí v těchto dnech na postižená místa i další lidé. Zavzpomínat, nebo uctít památku těch, kteří zemřeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení v městečku Accumoli | Foto: Robert Mikoláš

„Vrátil jsem se, abych pomohl. Mám tady v batohu nějaké utěšující prostředky, nakonec jsem ale nikoho ze svých sousedů nenašel,“ říká pan Pierro.

Vysoký čtyřicátník právě míří k polorozbořené lékárně na náměstí svatého Františka. Je totiž lékárník a dlouhé roky každý den vydával místním obyvatelům masti, prášky nebo někdy jen dobrou radu.

Znal tu úplně každého, často se prý po práci scházeli v jediném místním baru a pravidelně se aktivně účastnil i každoročních oslav svatého Antonína.

Přehrát

00:00 / 00:00

V zemětřesením postiženém městečku Accumoli natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

„Byl jsem členem kapely, která vždy v lednu na svátek ochránce zvířat obcházela dům od domu, vyhrávala a od každého dostala něco dobrého k jídlu a pití. No a potom jsme to všichni společně snědli,“ říká a při vzpomínce se lehce usměje.

Najednou se však ozve rána – opět další otřes. A pak znovu – jedna ze stěn poškozeného domu se právě zřítila.

Chvilku vyčkáváme a pak se jdeme podívat. Jedinou přístupovou cestu do obce nacházející se vysoko nad údolím zasypala hromada kamení a prach pokryl stromy u parčíku, který se doslova utrhl od svahu. Krátce na to už je však opět ticho.

Záchranáři, kteří přespávali na centrálním náměstí obklopeném policejní stanicí, radnicí a několika vesměs těžce poškozenými krámky, už odjeli.

„Jaká je budoucnost této obce? Nevím. Většinou tu žili staří lidé, takže pochybuji, že by se někdo chtěl vracet. Spíše odjedou k dětem, do Říma, Rieti a dalších velkých měst. Těžko si umím představit, že by se město podařilo obnovit, vždyť by se muselo postavit prakticky celé nové,“ dodává Pierro.

Zemětřesení v Itálii- výběr | Foto: ČTK

Robert Mikoláš, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme